Raport: coraz lepiej oceniamy swój stan zdrowia

Oceniamy swój stan zdrowia coraz lepiej - wynika z Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia przeprowadzonego w naszym kraju przez Główny Urząd Statystyczny. Co czwarty Polak uważa, że jego kondycja zdrowotna jest bardzo dobra a co drugi, że dobra.

2015-12-01, 22:00

Raport: coraz lepiej oceniamy swój stan zdrowia
Z badania GUS wynika, że coraz lepiej oceniamy własne zdrowie. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O zdrowiu Polaków, w radiowej Jedynce Polskiego Radia, mówili: Alicja Zajenkowska-Kozłowska z Departamentu Badań Społecznych i Warunków Życia GUS oraz Janusz Szymborski - lekarz z katedry zdrowia publicznego we Wszechnicy Polskiej w Warszawie. /Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Jak mówi Alicja Zajenkowska-Kozłowska z Departamentu Badań Społecznych i Warunków Życia GUS, w Polsce nie brakuje jednak problemów związanych z systemem zdrowia.

- Zadaliśmy w badaniu pytanie, czy ankietowany doznał opóźnień do opieki zdrowotnej sprawowanej przez lekarza, może to być wizyta u lekarza, czy u specjalisty w szpitalu, z powodu kolejek. Pozytywnej odpowiedzi udzielił nam co czwarty potrzebujący takiej opieki – mówi.

Uwagi wymaga kwestia opieki nad starszymi i przewlekle chorymi

- Co szósty Polak sprawuje opiekę nad osobą chorą, to może być mąż, matka, ciotka. Jest to nieodpłatna pomoc – podkreśla.

Według Janusza Szymborskiego - lekarza z katedry zdrowia publicznego we Wszechnicy Polskiej w Warszawie, rozwiązaniem problemu starzejącego się społeczeństwa jest większa opieka nad młodzieżą. 

REKLAMA

- Jeżeli okazuje się, że co czwarte polskie dziecko ma przewlekłą chorobę, lub długotrwały problem zdrowotny, i na starość w wieku 70 lat, każdy dorosły Polak ma co najmniej trzy poważne choroby, to oznacza, że powinniśmy inwestować w zdrowie młodego pokolenia – wyjaśnia.

Obecnie na całym świecie wydatki na ochronę zdrowia pochłaniają 10,6 proc. globalnego PKB. To między innymi rezultat rosnących potrzeb zdrowotnych coraz większej rzeszy osób starszych, w tym wzrost liczy osób cierpiących na choroby przewlekłe.

Kamil Piechowski, fko

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej