Od nowego roku zapłacimy mniej za prąd i gaz. Możliwe kolejne obniżki
W 2016 r. przeciętne polskie gospodarstwo domowe zapłaci od 12 do 22 zł mniej za prąd - poinformował w czwartek Urząd Regulacji Energetyki.
2015-12-19, 08:51
Posłuchaj
Oznacza to, że miesięczne rachunki spadną od 1 do 2 zł.
- To oznacza, że miesięcznie będziemy płacić za prąd od złotówki do dwóch złotych mniej - potwierdza rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.
- Prezes URE zatwierdził 17 grudnia taryfy dystrybutorom energii elektrycznej oraz tzw. sprzedawcom z urzędu, którzy sprzedają energię odbiorcom w gospodarstwach domowych - napisano w komunikacie regulatora.
Nowe stawki wejdą w życie z początkiem stycznia 2016 r.
- W efekcie zatwierdzonych taryf łączne rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy kupują prąd od tzw. sprzedawców z urzędu, spadną średnio o 1,6 proc. Jednak pierwotne wnioski przedsiębiorstw – tak obrotu jak i dystrybutorów - różniły się znacząco od tych uznanych za uzasadnione i zatwierdzonych przez regulatora. W wyniku postępowań administracyjnych prowadzonych w Urzędzie oraz wielokrotnych wezwań kierowanych do spółek w kieszeniach Polaków zostanie prawie pół miliarda złotych - wyliczył URE.
Spadek cen dzięki OZE
Jak wyjaśnia regulator, spadek był możliwy z powodu z niższych kosztów zakupu tzw. energii zielonej, czyli pochodzacej z odnawialnych źródeł energii.
Jak zaznaczył Urząd w 2016 roku spadną nie tylko ceny energii, ale także stawki opłat dystrybucyjnych.
- Stawki dystrybucyjne spadają średnio dla wszystkich grup odbiorców o 1,6 proc, a dla odbiorców grup G (czyli gospodarstw domowych - przyp. red.) – gdzie stanowią około połowy całego rachunku za energię – o 2 proc.
Niższe rachunki nie oznaczają zmniejszenia nakładów na inwestycje
Prezes URE Maciej Bando, podkreśla, że niższe rachunki nie oznaczają zmniejszenia nakładów na inwestycje w energetyce. Statystyczny Polak zapłaci kilka złotych mniej, ponieważ firmy będą musiały przeznaczyć więcej pieniędzy na inwestycje. Chodzi o to, żeby nie powtórzyła się sytuacja z sierpnia tego roku, kiedy Polskie Sieci Energetyczne wprowadziły ograniczenia w zużywaniu energii przez firmy.
Ceny gazu spadną ponownie po I kwartale 2016 r.?
Szef URE nie wyklucza kolejnych obniżek. Chodzi o taryfy gazowe, które ustalono na pierwszy kwartał przyszłego roku. Krótki okres, według prezesa URE, wynika z tego, że ceny błękitnego paliwa na światowych rynnach szybko się zmieniają. Maciej Bando nie wykluczył, że po pierwszym kwartale ceny gazu spadną jeszcze bardziej.
REKLAMA
Przeciętny rachunek za gaz będzie niższy około 8 złotych. W ciągu roku jest to już czwarta obniżka cen błękitnego paliwa.
"Obniżki cen prądu i gazu przedłużą deflację"
Obniżki cen prądu i gazu wydłużą okres deflacji, czyli spadku cen rok do roku. Tak uważa ekonomistka banku BZ WBK Piotr Bielski.
Jak podkreśla, choć skala obniżki nie jest duża, to jednak Polacy ją dostrzegą. Zwraca też uwagę, że w rezultacie deflacja zakończy się miesiąc, może dwa później. Ekspert dodaje, że utrzymywanie się deflacji będzie dla Rady Polityki Pieniężnej argumentem przemawiającym za obniżką stóp procentowych na początku przyszłego roku.
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA