NBP wesprze Bank Centralny Ukrainy 4 miliardami złotych
Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Marek Belka i prezes Narodowego Banku Ukrainy Pani Valeriana Gontareva podpisali umowę o otwarciu linii swapowej na parze walutowej złoty/hrywna. Umowa dotyczy transakcji swapowych do kwoty 4 miliardów złotych.
2015-12-22, 15:06
Posłuchaj
NBP wesprze stabilizację systemu finansowego na Ukrainie 4 mld zł. Na czym polega pomoc i kto na niej skorzysta, wyjaśnia prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Marek Belka./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Dodaj do playlisty
Podpisana umowa ma wspierać stabilizację systemu finansowego na Ukrainie. NBP dołącza w ten sposób do grona innych państw, w których banki centralne wsparły ukraiński program reform.
̶ Jeżeli różne kraje takie jak Szwecja czy Chiny uznają za swój żywotny interes wspomaganie wysiłków reformatorskich Ukrainy, to nie powinno wśród tych krajów zabraknąć Polski. W końcu stabilność Ukrainy jest dla nas absolutnie kluczowa, także dla naszego systemu gospodarczego – mówi Marek Belka.
̶ Jeśli chodzi o nas, to mamy do czynienia z bardzo ciekawym dealem. Na przykład Szwedzi udostępnili po prostu swap euro/hrywna. Po prostu z własnych rezerw zaproponowali swapa Ukraińcom. My stwierdziliśmy, ze wprawdzie nasze rezerwy dewizowe są znaczące, ale nie należy ich uszczuplać, dlatego w gruncie rzeczy zaproponowaliśmy Ukraińcom nasz rynek i pozycję złotego na tym międzynarodowym rynku. To jest dla polskiego złotego wielka nobilitacja. W międzynarodowej społeczności finansowej mówi się o przykładzie dojrzewania naszego kraju na polu międzynarodowej gospodarki – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes NBP Marek Belka.
Zdaniem prezesa NBP taka swapowa umowa z Ukrainą pomoże również polskim przedsiębiorcom.
̶ My będziemy mieli w wyniku tej umowy otworzone konto w hrywnach. Będziemy mówiąc krótko trzymać te hrywny. Powstaje pytanie na przyszłość, czy te pieniądze będzie można uruchomić na przykład na zakup ukraińskich towarów przez polskich przedsiębiorców. Ja wyobrażam sobie, że taki swap może uaktywnić handel polsko-ukraiński w złotych. To jest dla nas bardzo atrakcyjne, ale również dla Ukraińców. Dlatego że firmy ukraińskie mają obowiązek odsprzedawania swoich wpływów eksportowych w dolarach czy euro, a w złotych nie. Oczywiście to nie należy do banku centralnego. To jest temat do wyczerpania szerszego, ale ja myślę, że ta nasza operacja jest krokiem w tym kierunku – dodaje Marek Belka.
Arkadiusz Ekiert