Irackie wojsko odbiło z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego ważne miasto Ramadi

Na centralnym kompleksie rządowym w Ramadi zatknięto iracką flagę państwową.

2015-12-28, 20:25

Irackie wojsko odbiło z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego ważne miasto Ramadi
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Fæ/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Irackie wojsko zdobyło Ramadi. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Tak, miasto Ramadi zostało wyzwolone. Irackie siły antyterrorystyczne zatknęły iracką flagę nad kompleksem rządowym w Anbarze - powiedział w transmitowanym przez państwową telewizję oświadczeniu rzecznik dowództwa operacji połączonych, gen. Jahja Rasul.

Ramadi, stolica zamieszkanej w większości przez sunnitów prowincji Anbar, leży 100 km na zachód od Bagdadu, przy głównej drodze do granicy Iraku z Jordanią.

Państwo Islamskie (IS) zajęło to miasto w maju. Odbicie Ramadi z rąk dżihadystów to pierwszy większy sukces w prowadzonej przez irackie wojsko ofensywie przeciwko radykałom.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

Operację odzyskania miasta podjęto w ubiegłym tygodniu, uderzając w niedzielę na główny kompleks administracyjny. Tempo działań spowalniały pułapki minowe, pozakładane na ulicach i w budynkach.

Rzecznik brytyjskiego resortu obrony podał, że naloty RAF pomogły wojskom irackim odzyskać kontrolę nad Ramadi. Ujawnił, że operacje militarne RAF w tym rejonie były szczególnie intensywne w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier nazwał odbicie Ramadi ważnym sukcesem irackiego rządu. Podkreślił, że Państwo Islamskie musiało się w Iraku wycofać z ponad 1/4 terytorium, które kontrolowało rok temu.

Steinmeier poinformował, że podczas swej wizyty w Iraku przed trzema tygodniami obiecał rządowi irackiemu pomoc Niemiec - 20 mln euro - na odbudowę obszarów wyzwolonych spod panowania dżihadystów.

Specjalista do spraw Bliskiego Wschodu dr Wojciech Szewko przypomniał na antenie radiowej Jedynki, że odbijanie Ramadi trwało znacznie dłużej niż się tego spodziewano.

- Ramadi zostało zajęte w maju i miało zostać odbite w ciągu trzech-czterech dni. Mamy koniec roku czyli siedem miesięcy trwało mobilizowanie armii i doprowadzenie do tej operacji - dodał ekspert.

Sytuacja w Iraku

Czytaj więcej:
dżihad_terrorysta_boko haram_państwo islamskie_karabin1200free.jpg
Wojna z Państwem Islamskim

Po wycofaniu się z Iraku amerykańskich sił okupacyjnych w grudniu 2011 roku sytuacja w tym kraju jest daleka od stabilnej, a głównym problemem są spory na tle religijnym.

REKLAMA

Walki sunnickich plemion przeciwko rządowi w 2013 roku wykorzystali dżihadyści z organizacji Państwo Islamskie, którzy zdołali opanować część terytorium Iraku.

W wyniku ofensywy IS, Irak de facto rozpadł się na trzy części kontrolowane przez sunnickich dżihadystów, Kurdów i władze centralne.

Sukcesy dżihadystów doprowadziły we wrześniu 2014 roku do interwencji w tym kraju międzynarodowej koalicji przeciwników Państwa Islamskiego. Liderem koalicji są Stany Zjednoczone.

PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej