Jednostki samorządu terytorialnego
Jednostki samorządu terytorialnego realizują zadania administracyjne wynikające z potrzeb lokalnych społeczności.
2014-06-16, 21:00
Posłuchaj
Czym są jednostki samorządu terytorialnego, jakie realizują zadania i skąd biora na to pieniądze, wyjaśnia Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodaj do playlisty
Do zadań gmin należy: budowa infrastruktury technicznej, czyli: dróg, placów, mostów, kanalizacji, wodociągów, utrzymywanie czystości, tworzenie wysypisk oraz utylizacja odpadów komunalnych, zaopatrzenie w energię elektryczną i cieplną, komunalne budownictwo mieszkaniowe, organizacja lokalnego transportu zbiorowego, tworzenie infrastruktury społecznej z zakresu ochrony zdrowia, kultury czy oświaty, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem publicznym oraz zapewnianie ładu przestrzennego i ekologicznego.
Zadania powiatów dotyczą promocji i ochrony zdrowia, edukacji, polityki prorodzinnej, pomocy społecznej, przeciwdziałania bezrobociu, aktywizacji lokalnego rynku pracy, pomocy osobom niepełnosprawnym, kultury, turystyki, bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, gospodarki nieruchomościami, transportu i dróg publicznych.
Województwa z kolei zajmują się przede wszystkim kształtowaniem i utrzymaniem ładu przestrzennego, podwyższaniem poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki województwa, rozwijaniem aktywności gospodarczej, rozwojem świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej mieszkańców oraz pielęgnacją wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego.
JST są zasilane z podatków dochodowych od osób fizycznych i prawnych, czyli PIT i CIT. Gminy dostają też subwencje oświatowe, uzależnione od liczby dzieci, które w danej gminie się uczą. Do dochodów JST należą także podatki i opłaty lokalne, na przykład od środków transportu albo podatek od nieruchomości.
REKLAMA
Sylwia Zadrożna
REKLAMA