Pomoc dla hodowców trzody chlewnej

Z dużego eksportera, staliśmy się importerem wieprzowiny, a nawet żywych zwierząt do tuczu.

2016-01-05, 09:57

Pomoc dla hodowców trzody chlewnej
11 państw członkowskich poparło wniosek Polski o dopłaty do eksportu wieprzowiny, trzy państwa były przeciwne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O rynku wieprzowiny w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Ryszard Kierzek, rolnik z gminy Janowiec Wielkopolski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej (Andrzej Krystek, Polskie Radio)
+
Dodaj do playlisty

W następstwie tego spadły ceny uzyskiwane przez hodowców. Coraz więcej rolników rezygnuje z hodowli macior, produkcji prosiąt i świń.

Program wsparcia

W tej sytuacji niezbędna okazuje się pomoc państwa. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przygotowało program wsparcia, który trafił do konsultacji społecznych. Podstawą jest rozporządzenie Komisji Europejskiej.

Pomoc będzie miała  istotne znaczenie, choć szkoda, że program nie przewiduje  udzielenia wsparcia hodowcom prosiąt - podkreśla Ryszard Kierzek -rolnik z gminy Janowiec Wielkopolski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

- Będzie wsparcie do produkcji w cyklu zamkniętym. 70 zł maksymalnie do tucznika. Myślę, że jakbyśmy maksymalnie policzyli to jest około 1 miliona 700 sztuk sprzedanych w okresie października, listopada i grudnia – wylicza gość.

REKLAMA

Odraczanie problemu

Przypomnijmy jeszcze, że Komisja Europejska zezwoliła na dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Stosowny program ruszył wczoraj. Ale hodowcy odnoszą się do tego pomysłu z rezerwą.

- Okres przechowalnictwa jest na 90, 120 i 150 dni. To jest co najwyżej przesunięcie problemy na maksymalnie 150 dni – uważa rozmówca Jedynki.

Rolnicy uważają, że skuteczną formą wsparcia byłyby dopłaty do eksportu.

Andrzej Krystek, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej