V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek
Do 25 stycznia autorzy ciekawych ubiegłorocznych publikacji związanych ze Śląskiem mogą nadsyłać swoje prace. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 50 tys. zł.
2016-01-09, 16:16
Tematyka nadsyłanych prac powinna mieć związek z województwem śląskim, choć region nie musi być głównym tematem publikacji. Zgłaszane propozycje mogą w najróżniejszy sposób dotykać problemów społecznych regionu, jego mieszkańców, kultury, gospodarki i historii.
Organizatorzy czekają na publikacje prasowe, filmowe, audycje radiowe i programy telewizyjne, w tym dokumentalne, oraz publikacje zamieszczane w mediach internetowych, opublikowane pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2015 roku.
Do konkursu przyjmowane są prace, które spełniają wysokie standardy dziennikarskie pod względem formy i języka. Autor może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę własną i dwie współautorskie.
Zgłoszenia prac należy przesyłać do 25 stycznia na adres: Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice (Gabinet Rektora) - z dopiskiem "Konkurs im. K. Bochenek". Szczegóły są dostępne na stronie www.konkurskbochenek.us.edu.pl.
W poprzedniej, czwartej edycji konkursu kapituła nie wskazała jednego zwycięzcy, lecz przyznała sześć równorzędnych wyróżnień. Przed rokiem na konkurs napłynęło 60 prac.
Inicjatywa uczczenia pamięci Krystyny Bochenek poprzez organizację konkursu jej imienia wyszła sześć lat temu od przedstawicieli śląskich mediów.
Przy organizacji współdziałają: Urząd Marszałkowski w Katowicach, Uniwersytet Śląski, Teatr Śląski i Fundacja im. Krystyny Bochenek, kierowana przez jej córkę Magdalenę. Nagrodę w wysokości 50 tys. zł funduje Marszałek Województwa Śląskiego.
- Ten konkurs ewoluuje z roku na rok. W nadsyłanych pracach doskonale widać, jak zmienia się ten region, który moja mama tak kochała i przez lata starała się prezentować całej Polsce, na wiele sposobów - podkreśliła Magdalena Bochenek-Kępa.
***
Krystyna Bochenek przez wiele lat była dziennikarką Polskiego Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Dyktanda, imieninowych zjazdów Krystyn, inicjatorką gali Ambasador Polszczyzny.
Zginęła w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.
PAP, kk