Jerzy Ofierski, niezapomniany sołtys Kierdziołek

"Cie choroba!" – tak Jerzy Ofierski zaczynał swoje monologi, w których wcielał się w postać rezolutnego chłopa. Dzisiaj mija 15 lat od śmierci Jerzego Ofierskiego, artysty scenicznego, aktora i pisarza, który sympatię publiczności zdobył dzięki kreowanej przez siebie postaci sołtysa Kierdziołka.

2022-11-24, 05:40

Jerzy Ofierski, niezapomniany sołtys Kierdziołek
Jerzy Ofierski w trakcie występu. Foto: NAC

Jego sceniczne alter ego pochodziło ze wsi Chlapkowice, on sam urodził się w Ostrowie Wielkopolskim. W czasie okupacji został przesiedlony do Generalnego Gubernatorstwa. Tam walczył z Niemcami najpierw w oddziale Narodowych Sił Zbrojnych, a później w Batalionach Chłopskich.

Tuż po wojnie pracował w "Głosie Wielkopolski", później pracował jako aktor. Występował w legendarnym "Podwieczorku przy mikrofonie".

Przez 50 lat związany był z wykreowaną przez siebie postacią sołtysa Kierdziołka. Wiejski filozof, który celnie demaskował ludzkie wady i absurdy systemu – taki był Kierdziołek. Jak powstała ta postać? Posłuchaj audycji "Spotkanie z Jerzym Ofierskim"


Posłuchaj

Audycja archiwalna - "Spotkanie z Jerzym Ofierskim". 22:55
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Na potrzeby tej postaci Ofierski stworzył specyficzny sposób mówienia.

- Ma ona jakieś korzenie w gwarze sieradzkiej. Wywodzi się z niej tonika mowy, którą posługuje się sołtys Kierdziołek i cały szereg wyrazówi. Są też elementy gwary góralskiej, mazurskiej, opolskiej - tak Ofierski opisywał mowę sołtysa Kierdziołka.

Postać zyskała niezwykłą popularność nie tylko w kraju, ale także wśród środowisk polonijnych. Ofierski ze swoimi monologami występował na scenach europejskich i w USA.

- Chłop był zawsze ośmieszany, zawsze pokazywany jako przygłup. Postanowiłem stworzyć postać, która pozornie tkwiła korzeniami jeszcze w dawnej mentalności twórców, była jednak inna - wyjaśniał satyryk.

REKLAMA

Chłopom poświęcił napisaną przez siebie trzytomową sagę "W imię ojca". Uhonorowany został tytułem "Pierwszego sołtysa III RP". Zmarł 24 listopada 2007 roku.

bm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej