Minister kultury: polska demokracja jest stabilna i odpowiedzialna
Nowy polski rząd za jedną z podstaw demokracji uważa nieskrępowany rozwój kultury oparty o polski i europejski chrześcijański system wartości - mówił we Wrocławiu podczas gali otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury prof. Piotr Gliński.
2016-01-17, 18:31
Posłuchaj
Minister kultury prof. Piotr Gliński o demokracji w Polsce (IAR)
Dodaj do playlisty
Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że rząd polski podtrzymuje wsparcie dla organizacji ESK.
- To wsparcie jest wyrazem oczywistego dla nas przekonania, że rola kultury i idea dialogu, współpracy i solidarności europejskiej jest dla naszego rządu priorytetowa. Nowa ekipa płynnie i odpowiedzialnie kontynuuje dobre i pożyteczne działania naszych poprzedników politycznych, tam, gdzie - jak w tym przypadku - są one rzeczywiście pożyteczne dla dobra publicznego - mówił prof. Gliński.
Źródło: TVP3 Wrocław
Wicepremier dodał, że chciałby, by z Wrocławia wybrzmiała moc, że "polska demokracja jest stabilna i odpowiedzialna".
REKLAMA
- Nowy polski rząd za jedną z podstaw demokracji uważa nieskrępowany rozwój kultury oparty o polski i europejski chrześcijański system wartości. Treścią tej kultury i treścią demokracji są także wartości oparte na tolerancji i zrozumieniu racji innych ludzi - mówił prof. Gliński.
Powiązany Artykuł
Wrocław stolicą kulturalną Europy. "Stanie się symboliczną bramą"
Słowa szefa resortu kultury wywołały dezaprobatę niektórych uczestników gali otwarcia ESK. Z sali dało się słyszeć buczenie i okrzyk "propaganda".
W swoim przemówieniu minister kultury podkreślił również, że idea obchodów ESK wywodzi się z myślenia o wspólnotowym dziedzictwie Europy. - Z myślenia o pewnym systemie wartości (…) stanowi on podstawę współpracy i wymiany kulturowej w Europie i podstawę dialogu - mówił wicepremier.
Apel o europejską solidarność
Prof. Gliński podkreślił, że wartości europejskie nie są dane raz na zawsze. - Musimy o tym pamiętać (…) dlatego musimy usilnie owe europejskie wartości praktykować, dbać o nie, by nie ulegały one ciągłym manipulacjom i zakłamaniom - mówił.
REKLAMA
Apelował też o solidarność europejską. - Byśmy nie ulegali w europejskiej rozmowie dyktatowi silniejszych i byśmy nie ulegali zaślepieniu i obojętności wobec dramatu naszych europejskich braci, którzy w dalece niedostatecznym stopniu doświadczają naszej europejskiej solidarności - mówił szef resortu kultury.
Minister kultury podkreślił, że chodzi również o solidarność z obywatelami Ukrainy. - Tam wciąż toczy się wojna - mówił. Dodał, że Polacy „dali Europie impuls przypomnienia o solidarności”. - Solidarności, dzięki której uczestniczyliśmy w tej wielkiej odmianie Europy Centralnej i Wschodnie po latach panowania systemu sowieckiego - powiedział.
Jak mówił prof. Gliński, Wrocław ze swym potencjałem, dynamiką i tradycją jest dobrym reprezentantem żywotności i siły polskiej kultury. - Mam nadzieję, że to miasto będzie symboliczną bramą dla poznania polskiej kultury, dla poznania europejskich treści polskiej kultury przez wszystkich Europejczyków - powiedział wicepremier.
"Duch tego miasta jest pozytywny"
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przypomniał, że Wrocław jest miastem, w którym po II wojnie światowej doszło do stuprocentowej wymiany ludności.
REKLAMA
- Wypędzono stąd przedwojennych mieszkańców, głównie Niemców, osiedlono zaś Polaków wypędzonych z Kresów Wschodnich - mówił Dutkiewicz i przypomniał list biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r., w którym znalazło się zdanie "przebaczamy i prosimy o przebaczenie".
- Autorem listu był biskup wrocławski Bolesław Kominek. To zdanie powstało zaledwie 20 lat po wojnie we Wrocławiu. Nie sposób nie zauważyć, że duch tego miasta jest pozytywny i kształtuje coś pięknego - mówił.
Dutkiewicz podkreślał, że Wrocław jest symbolicznym skarbcem przechowującym świadomość kultury Kresów Wschodnich, która zrodziła się w "wielonarodowym tyglu".
- Kardynał Kominek w komentarzu do listu do biskupów niemieckich podkreślał, że sposób mówienia nie może być nacjonalistyczny, lecz musi być europejski w najgłębszym tego słowa znaczeniu. Nacjonalizmy są wczorajsze, Europa to przyszłość - dodał Dutkiewicz.
List prezydenta Dudy
Podczas uroczystości otwarcia ESK odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy. - Wrocław przez kolejnych 12 miesięcy będzie miejscem wydarzeń artystycznych, spotkań i wymiany poglądów twórców oraz publiczności. To wielki sukces Wrocławiu i powód do dumy dla wszystkich Polaków - napisał prezydent.
Dodał, że stolica Dolnego Śląska jest miejscem szczególnej otwartości na współpracę. - Ale równocześnie przykładem niezłomności polskiego ducha kultury i twórczej energii Polaków - podkreślił prezydent.
Podczas koncertu, który odbył się w Narodowym Forum Muzyki, publiczność wysłuchała m.in. utworów greckiego architekta, kompozytora Iannisa Xenakisa.
REKLAMA
PAP/IAR, to
REKLAMA