Jak zatrzymać wywóz leków z Polski?

Leku nie ma, pacjenci odchodzą z kwitkiem i odbywają rajdy po aptekach w jego poszukiwaniu. Proceder nielegalnego wywozu leków z Polski kwitnie w dalszym ciągu.

2016-01-19, 23:16

Jak zatrzymać wywóz leków z Polski?
Nadal głównie wywodzone są leki nowotworowe, insuliny, leki stosowane przy astmie, schizofrenii choroby Parkinsona, leki przeciwzakrzepowe.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego z Polski nadal wywożone są masowo leki i jak temu przeciwdziałać, zastanawiali się w radiowej Jedynce: Luiza Jakubiak, redaktor naczelna portalu rynek aptek.pl. oraz Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

̶  Nowelizacja prawa farmaceutycznego w połowie ubiegłego roku na chwilę zahamowała niekontrolowany wywóz leków, ale nielegalny eksport ewoluował i trwa w najlepsze – mówi Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Są nowe metody obchodzenia nowelizacji ustawy

Jak wyjaśnia, docierają do Inspektoratu sygnały, że powstają metody obchodzenia tej ustawy - np. powstają zakłady lecznicze, których celem nie jest leczenie pacjentów, ale możliwość wystawiania recept, które następnie są wykupywane i wywożone za granicę.

Nadal są różnice w cenach leków

─ Nieuczciwi przedsiębiorcy próbują nadal uzyskiwać znaczne dochody, bo różnice w wycenach leków są znaczne na korzyść Polaków, stąd może ich dla nas brakować – mówi ekspert.

─ Istnienie nielegalnego zjawiska potwierdzają  limitowane dostawy leków do aptek – mówi  Luiza  Jakubiak, redaktor naczelna portalu rynek aptek.pl.

REKLAMA

Jakie leki są wywożone za granicę Polski

Wyjaśnia, że nadal głównie wywodzone są leki nowotworowe, insuliny, leki stosowane przy astmie, schizofrenii choroby Parkinsona, leki przeciwzakrzepowe.

Teraz coraz częściej w tym procedurze uczestniczą lekarze czy przychodnie słupy – podkreśla.

Leki wyjeżdżają głównie z województw zachodnich. Trafiają przede wszystkim do Niemiec i krajów skandynawskich.

Nie pomagają kontrole i ostre kary

Jak wyjaśnią, za złapanie apteki na wywożeniu leków cofana jest zgoda na prowadzenie placówki. W przypadku przychodni taka kontrola nie jest prowadzona.

REKLAMA

Jest propozycja podniesienia cen na rynku przy jednoczesnej obniżce w systemie refundacji

Jest propozycja wiceministra zdrowia,  by problem nielegalnego wywozu leków rozwiązać systemowo – mówi Paweł Trzciński.

─ Uważa on, że istotne jest wprowadzenie takich cen, które wystraszyłyby potencjalnych eksporterów. Ceny byłyby na rynku porównywalne z zagranicznymi, ale w systemie refundacji producenci obniżyliby ceny, ale tylko dla puli z refundacją – mówi Paweł Trzciński.

Pacjenci tracą zdrowie, a państwo miliardy złotych

Z powodu braku dostępności leków pacjenci tracą zdrowie, a państwo miliardy złotych – dodaje  Luiza Jakubiak.Wydaje się, że zmiana filozofii podejścia do problemu i spowodowanie, że nielegalny wywóz leków przestanie się opłacać , może przynieść oczekiwane skutki.

Aleksandra Tycner, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej