Karta Polaka – co daje?

Goście programu 7 Dni Wschód: Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk, dr Robert Wyszyński z Uniwersytetu Warszawskiego i Beata Kost, dziennikarka ze Lwowa mówili o Karcie Polaka. Jakie są jej plusy, jakie minusy? O tym w Polskim Radiu 24.

2016-01-24, 11:25

Karta Polaka – co daje?
Karta Polaka to dokument stwierdzający przynależność do narodu polskiego. Foto: msz.gov.pl

Posłuchaj

24.01.16 Beata Kost: „Karta Polaka dała mi przynależność do narodu polskiego i ułatwia mi ubieganie się o wizę (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Karta Polaka to przywilej ojczyźniany i zastępcze obywatelstwo – tłumaczył w rozmowie z Piotrem Pogorzelskim Robert Wyszyński. Jak podkreślała natomiast dziennikarka, zainteresowanie tym dokumentem wśród Ukraińców jest duże, jednak de facto nie daje ono zbyt wiele.

Paweł Kowal - PAN (L) i Robert Wyszyński - UW (P)  Fot. PR24/WT Paweł Kowal - PAN (L) i Robert Wyszyński - UW (P) Fot. PR24/WT

– Karta Polaka dała mi przynależność do narodu polskiego i ułatwia mi ubieganie się o wizę. Z ulg, przywilejów i uprawnień, które ona mi daje osobiście nie korzystam. Jednak wielu Polakom na nich im zależy – powiedziała Beata Kost.

Wielu obcokrajowców z polskim pochodzeniem już otrzymało Kartę Polaka. Często jest ona jednym z kroków w drodze do repatriacji.

– Karta Polaka to hybryda różnych potrzeb państwa, jak chęć przyjęcia migrantów, którzy są z tych samych kręgów kulturowych. Spełnia ona rolę cichej repatriacji – utrzymywał Paweł Kowal.

REKLAMA

Audycję prowadził Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/dds/wt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej