Granat na terenie niemieckiego ośrodka dla uchodźców. Saperzy w akcji
Nieznani sprawcy wrzucili granat na teren ośrodka w Villingen-Schwenningen. Granat był uzbrojony, a sprawcy wyciągnęli przed rzutem zawleczkę, jednak do wybuchu nie doszło.
2016-01-29, 10:49
Ochroniarz strzegący ośrodka zauważył około godz. 1.30 leżący na ziemi niewybuch. Granat został unieszkodliwiony przez saperów. Policja przeszukuje teren w poszukiwaniu śladów.
Federalny Urząd Kryminalny (BKA) poinformował w czwartek, że liczba aktów przemocy przeciwko ośrodkom dla uchodźców w Niemczech zwiększyła się w zeszłym roku sześciokrotnie w porównaniu z rokiem 2014. Szczególnie wzrosła liczba podpaleń - z 6 do 92.
W 2015 roku doszło do 173 przestępstw z użyciem siły skierowanych przeciwko obiektom służącym imigrantom. Rok wcześniej policja odnotowała 28 takich przypadków.
Seria ataków na schroniska, w których mieszkają imigranci, nie słabnie. Od początku roku doszło do 10 aktów przemocy przeciwko takim obiektom.
Tymczasem 40 proc. Niemców jest za tym, by kanclerz Angela Merkel ustąpiła z powodu prowadzonej przez siebie polityki migracyjnej, w wyniku której do Niemiec w ubiegłym roku przybyło 1,1 mln ubiegających się o azyl - wynika z sondażu opublikowanego w piątek.
REKLAMA
Z badania dla magazynu "Focus" 45,2 proc. ankietowanych wyraziło z kolei przekonanie, że polityka wobec uchodźców nie jest powodem do dymisji kanclerz. Ośrodek Insa przeprowadził sondaż w dniach 22-25 stycznia na grupie 2047 osób.
Liderzy trzech partii tworzących rząd Niemiec - CDU, CSU i SPD - uzgodnili w czwartek po kilkumiesięcznych sporach ostateczny kształt pakietu ustaw azylowych, których celem jest ograniczenie liczby imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
(Film - Niemcy ich rozczarowały. Imigranci z Iraku sprzedają złoto, by kupić bilet powrotny/ Źródło: RUPTLY/x-news)
Konflikt w łonie koalicji trwa od miesięcy. Bawarska CSU zarzuca Merkel, że otwierając na początku września 2015 roku granicę Niemiec dla uchodźców z Syrii, sprowokowała exodus z Bliskiego Wschodu; domaga się od szefowej rządu zahamowania masowej imigracji.
REKLAMA
Szef CSU Horst Seehofer wystosował na początku tygodnia w imieniu władz Bawarii list do Merkel, w którym domagał się zmiany polityki migracyjnej, grożąc w przypadku nieuwzględnienia jego postulatów skargą do Trybunału Konstytucyjnego.
PAP/IAR/aj
REKLAMA