Granat na terenie niemieckiego ośrodka dla uchodźców. Saperzy w akcji

Nieznani sprawcy wrzucili granat na teren ośrodka w Villingen-Schwenningen. Granat był uzbrojony, a sprawcy wyciągnęli przed rzutem zawleczkę, jednak do wybuchu nie doszło.

2016-01-29, 10:49

Granat na terenie niemieckiego ośrodka dla uchodźców. Saperzy w akcji
Seria ataków na schroniska, w których mieszkają imigranci, nie słabnie. Foto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Ochroniarz strzegący ośrodka zauważył około godz. 1.30 leżący na ziemi niewybuch. Granat został unieszkodliwiony przez saperów. Policja przeszukuje teren w poszukiwaniu śladów.

Federalny Urząd Kryminalny (BKA) poinformował w czwartek, że liczba aktów przemocy przeciwko ośrodkom dla uchodźców w Niemczech zwiększyła się w zeszłym roku sześciokrotnie w porównaniu z rokiem 2014. Szczególnie wzrosła liczba podpaleń - z 6 do 92.

W 2015 roku doszło do 173 przestępstw z użyciem siły skierowanych przeciwko obiektom służącym imigrantom. Rok wcześniej policja odnotowała 28 takich przypadków.

Seria ataków na schroniska, w których mieszkają imigranci, nie słabnie. Od początku roku doszło do 10 aktów przemocy przeciwko takim obiektom.

Czytaj więcej
uchodźcy 1200 free.jpg
Kryzys migracyjny

Tymczasem 40 proc. Niemców jest za tym, by kanclerz Angela Merkel ustąpiła z powodu prowadzonej przez siebie polityki migracyjnej, w wyniku której do Niemiec w ubiegłym roku przybyło 1,1 mln ubiegających się o azyl - wynika z sondażu opublikowanego w piątek.

REKLAMA

Z badania dla magazynu "Focus" 45,2 proc. ankietowanych wyraziło z kolei przekonanie, że polityka wobec uchodźców nie jest powodem do dymisji kanclerz. Ośrodek Insa przeprowadził sondaż w dniach 22-25 stycznia na grupie 2047 osób.

Liderzy trzech partii tworzących rząd Niemiec - CDU, CSU i SPD - uzgodnili w czwartek po kilkumiesięcznych sporach ostateczny kształt pakietu ustaw azylowych, których celem jest ograniczenie liczby imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

(Film - Niemcy ich rozczarowały. Imigranci z Iraku sprzedają złoto, by kupić bilet powrotny/ Źródło: RUPTLY/x-news)

Konflikt w łonie koalicji trwa od miesięcy. Bawarska CSU zarzuca Merkel, że otwierając na początku września 2015 roku granicę Niemiec dla uchodźców z Syrii, sprowokowała exodus z Bliskiego Wschodu; domaga się od szefowej rządu zahamowania masowej imigracji.

REKLAMA

Szef CSU Horst Seehofer wystosował na początku tygodnia w imieniu władz Bawarii list do Merkel, w którym domagał się zmiany polityki migracyjnej, grożąc w przypadku nieuwzględnienia jego postulatów skargą do Trybunału Konstytucyjnego.

PAP/IAR/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej