Bruksela: polska opozycja krytykuje rząd za negocjacje z Wielką Brytanią
Negatywnie o strategii władz mówią zarówno szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, jak i lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
2016-02-18, 12:59
Posłuchaj
Politycy są w Brukseli w dniu rozpoczęcia unijnego szczytu, na którym będzie omawiane porozumienie z Londynem.
Powiązany Artykuł
![londyn 1200 fre.jpg](http://static.prsa.pl/images/5cf857e3-5333-4da4-9cf2-dd07c6e35017.jpg)
Polskie Radio: jest nowe porozumienie UE i Londynu
Projekt kompromisu obejmuje między innymi możliwość wprowadzenia czasowych ograniczeń świadczeń socjalnych dla nowo przybyłych unijnych migrantów na Wyspach i nowe zasady przyznawania zasiłków na dzieci, które nie mieszkają ze swoimi rodzicami w Wielkiej Brytanii.
Zdaniem Grzegorza Schetyny, ustępstwa wobec Londynu w tym zakresie są błędne i zbyt daleko idące. - Tutaj wszystko jest w rękach rządu PiS i chcę, żeby ich działania i aktywność była zgodna z tym, co obiecywali w kampanii wyborczej, a (...) obiecywali równe traktowanie wszystkich mieszkańców Wysp - Polaków, którzy mieszkają na Wyspach i tych, którzy będą na nich mieszkać - powiedział Grzegorz Schetyna.
REKLAMA
Ryszard Petru: wszystko za nic
Ryszard Petru z kolei uważa, że Polska zbyt łatwo zgadza się na ustępstwa pod adresem Londynu. - Nie może być tak, że odpuszczamy Wielkiej Brytanii wszystko za nic. Jeśli już mamy odpuścić polskie prawa, to musimy mieć coś w zamian - powiedział Ryszard Petru.
Jego zdaniem, polskie władze powinny poruszyć w negocjacjach kwestię unijnej dyrektywy usługowej z 2006 roku, która zakłada liberalizację usług we Wspólnocie, ale nie jest odpowiednio realizowana. - Mam wrażenie, że polski rząd zawarł sojusz z Wielką Brytanią, wzmacniając pozycję Wielkiej Brytanii, oddając polskie prawa i nic za to nie mając - powiedział szef Nowoczesnej.
Zgodnie ze wstępną propozycją porozumienia, czteroletnie ograniczenia świadczeń dla unijnych migrantów dotyczyłyby tylko tych, którzy dopiero przyjadą na Wyspy, a nie tych, którzy już tam mieszkają i pracują.
W przypadku nowych zasad zasiłków na dzieci objęłyby one wszystkich migrantów i byłyby uzależnione od poziomu życia w kraju zamieszkania dziecka. Są to jednak kwestie, które pozostają do uzgodnienia przez unijnych przywódców.
REKLAMA
Szczyt poświęcony negocjacjom z Wielką Brytanią rozpocznie się o 17:00.
IAR/agkm
(Premier Beata Szydło: Wielka Brytania powinna pozostać w UE. Materiał z 3 lutego. TVN24 Biznes i Świat/x-news)
REKLAMA
REKLAMA