Porozumienie Polska-Rosja ws. transportowców

Moskwa i Warszawa porozumiały się ws. przewozów transportowych. Do 15 kwietnia Polska będzie miała specjalne dokumenty na przejazdy transportowe. – Rosja się ugięła. Firmy transportowe skorzystają – powiedziała w Pulsie Gospodarki Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

2016-02-19, 11:24

Porozumienie Polska-Rosja ws. transportowców
Dziennie do Rosji z Polski wjeżdża średnio 600 ciężarówek. Każda z nich zarabia średnio dwa i pół tysiąca euro na dobę/fot.flickr/SGroup

Posłuchaj

19.02.16 Agnieszka Durlik-Khouri: „Rosja się ugięła. Firmy transportowe skorzystają (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Gośćmi Justyny Golonko w Polskim Radiu 24 byli: dr Adam Czerniak, Główny Ekonomista Polityki Insight i Szkoły Głównej Handlowej, Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej i Krzysztof Sobczak, redaktor naczelny Wolters Kluwer. Eksperci odnieśli się do sprawy porozumienia zawartego między Polską i Rosją ws. transportowców.

Polscy i rosyjscy eksperci znaleźli kompromisowe, tymczasowe rozwiązania w kilku kwestiach dotyczących przewozów towarowych. W Moskwie trwa piąta runda negocjacji, która jak informuje agencja TASS, zakończyła się tymczasowym porozumieniem.

– To standardowa strategia Rosji, która grozi, blokuje, ale teraz się ugięła – skomentował porozumienie dr Adam Czerniak.

– Rosjanie próbowali przystopować rozwój naszej branży transportowej, ale nie mają atutów – dodał Krzysztof Sobczak.

REKLAMA

Z końcem stycznia straciły ważność zezwolenia dla polskich kierowców wykonujących przewozy na terenie Federacji Rosyjskiej. Negocjacje polsko-rosyjskie w tej sprawie trwały tygoniami. W piątek osiągnięto porozumienie.

Innym poruszanym w Pulsie Gospodarki tematem był tzw. plan Morawieckiego.

W opinii gości audycji tzw. plan Morawieckiego trudno byłoby uzgodnić z ustawą pomocową dla frankowiczów. Powodem byłaby niewypłacalność banków. O malejących szansach na ratunek dla zadłużonych w walucie w Polskim Radiu 24.

Krzysztof Sobczak zauważył, że maleją szansę na wprowadzenie ustawy pomocowej dla frankowiczów. Jak wskazywała zaś Agnieszka Durlik-Khouri, próba przełożenia kosztów rozwiązania problemu frankowiczów na banki wiązałaby się z podniesieniem marży.

REKLAMA

– Jeśli wprowadzimy ustawę pomocową dla frankowiczów, to banki będą musiały przygotować program naprawczy, nie będą więc miały pieniędzy na udzielanie kredytów – powiedział dr Adam Czerniak.

Krzysztof Sobczak, Agnieszka Durlik-Khouri i Adam Czerniak/fot.PR24/TB Krzysztof Sobczak, Agnieszka Durlik-Khouri i Adam Czerniak/fot.PR24/TB

Audycję prowadziła Justyna Golonko.

Polskie Radio 24/dds

REKLAMA

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej