Zakaz sprzedaży ziemi państwowej. Rząd przyjął projekt ustawy

Nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być zasadniczo tylko rolnicy indywidualni, a podstawowym sposobem zagospodarowania ziemi państwowej będą dzierżawy.

2016-02-23, 20:35

Zakaz sprzedaży ziemi państwowej. Rząd przyjął projekt ustawy
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel argumentuje, że grunty były kupowanie od skarbu państwa po zaniżonych cenach i dalej odsprzedawane z zyskiem
+
Dodaj do playlisty

Projekt przygotowany przez ministra rolnictwa ma na celu wzmocnienie ochrony ziemi rolniczej przed spekulacyjnym wykupem przez podmioty krajowe i zagraniczne (osoby fizyczne i prawne) oraz zatrzymanie niekorzystnego trendu w strukturze agrarnej.

Jednym z powodów wprowadzenia nowych regulacji jest fakt, że 1 maja 2016 r. przestaje obowiązywać 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej przez cudzoziemców i istnieje prawdopodobieństwo, że zainteresowanie jej nabyciem przez osoby z krajów Unii Europejskiej znacząco wzrośnie.

Projekt uściśla definicję rolnika indywidualnego


Projektowane przepisy zakładają wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi na 5 lat. Wyjątki mają dotyczyć gruntów przeznaczonych na inne cele przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania, ziemi położonej w specjalnych strefach ekonomicznych, domów z niezbędnymi gruntami i lokali mieszkalnych, działek do 1 ha.

Nabywcami ziemi mają być zasadniczo tylko rolnicy, wyjątek będą stanowić osoby bliskie zbywcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz Skarb Państwa. Zasady te nie będą dotyczyły dziedziczenia.

Projekt uściśla definicję rolnika indywidualnego - to osoba mająca kwalifikacje rolnicze, prowadzi gospodarstwo rolne do 300 hektarów i mieszka w danej gminie co najmniej od 5 lat.

Wymóg prowadzenia gospodarstwa przez 10 lat


Nabycie gospodarstwa będzie łączyło się z wymogiem osobistego jego prowadzenia przez 10 lat. Jego zbycie przed upływem tego terminu będzie możliwe na podstawie decyzji sądu, a sprzedaż ziemi lub dzierżawa bez takiej zgody wiązać się będzie z jej odkupem przez Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR).

Podstawową formą użytkowania państwowych gruntów ma być wieloletnia dzierżawa. Dzierżawcy gruntów będzie przysługiwało prawo pierwokupu, takie prawo będzie miała też ANR.

Projektowana ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia 2016 r. 1 maja 2016 r. upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców; obcokrajowcy mieli więc móc kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia MSWiA.

W sierpniu 2015 r. - jeszcze w poprzedniej kadencji parlamentarnej - uchwalona została nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego regulująca obrót ziemią rolną w Polsce, która miała wejść w życie 1 stycznia 2016 roku. W grudniu parlament obecnej kadencji zdecydował o przesunięciu tego terminu na 1 maja 2016 r.

Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało wówczas, że w tym czasie zmieni zapisy tej ustawy, uszczelniając obrót ziemią i wprowadzi do niej rozwiązania, które wcześniej proponowało PiS, np. takie, że grunty będzie mógł nabyć tylko rolnik indywidualny.

Na mocy ustawy, której projektem zajmie się we wtorek rząd, przepisy znowelizowanej w sierpniu ub.r. ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z stracą moc.

"Długoletnia dzierżawa to korzyść dla rolników"

Długoletnia dzierżawa, o której mowa w nowej ustawie, może być korzystna dla polskich rolników, ocenia profesor Andrzej Kowalski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Zaznacza, że w Polsce nie ma tradycji dzierżawienia ziemi, a nienaruszalność dzierżaw na co najmniej 10 lat może spowodować, że rolnicy zamiast wydawać pieniądze na zakup gruntów, przeznaczą je na modernizację i rozwój gospodarstwa, na przykład na zakup maszyn.

IAR/PAP, abo, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej