Partyzantka antykomunistyczna w Europie i Polsce

– Żołnierze Wyklęci to temat międzynarodowy – przyznał w Świecie w Powiększeniu prof. Antoni Dudek. Politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił w Polskim Radiu 24 o jasnych i ciemnych stronach antykomunistycznej partyzantki niepodległościowej.

2016-03-02, 21:09

Partyzantka antykomunistyczna w Europie i Polsce
Członkowie niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej/fot.wikipedia.org

Posłuchaj

02.03.16 Prof. Antoni Dudek: „Partyzantka antykomunistyczna to szerokie zjawisko oporu przeciwko Związkowi Sowieckiemu (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazywał gość Polskiego Radia 24, antykomunistyczna partyzantka niepodległościowa działała nie tylko w Polsce, lecz także w krajach bałtyckich, na Białorusi, Ukrainie, Rumuni i Bałkanach. Politolog zauważył również dwa aspekty sił partyzanckich.

– Partyzantka antykomunistyczna to szerokie zjawisko oporu przeciwko Związkowi Sowieckiemu. To pozytywny wymiar. Mamy jednak również wymiar negatywny. Mianowicie fakt, że część tych oddziałów polskich dopuściła się zbrodni. Zdarzały się historie potwierdzające, że walczono nie tylko z komunizmem i Sowietami, ale likwidowano też Żydów czy Słowaków. Te kontrowersyjne przypadki nie powinny jednak przesłaniać jednoznacznie pozytywnego znaczenia partyzantki dla naszej tożsamości historycznej – mówił prof. Antoni Dudek.

W programie również komentarz do kryzysu migracyjnego, z którym zmaga się Unia Europejska. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Aleksander Gubrynowicz z Polskiej Akademii Nauk.

– Skala kryzysu migracyjnego to skala, z którą żadne, nawet bardzo dobrze zorganizowane państwo, nie byłoby w stanie sobie poradzić. Donald Tusk relatywnie szybko, jak na polityka europejskiego, zaczął sygnalizować, że warunkiem zarządzania kryzysem migracyjnym jest odzyskanie kontroli nad granicą zewnętrzną Unii Europejskiej – podkreślał gość Świata w Powiększeniu.

REKLAMA

Audycję prowadził Paweł Lekki.

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej