Polskie firmy nie czekają na absolwentów zagranicznych uczelni?

Polskie firmy nie są przygotowane na przyjęcie do pracy absolwentów zagranicznych uczelni. Myślą, że chodzi im przede wszystkim o wysokie zarobki i prestiżowe miejsce pracy.

2016-03-08, 21:07

Polskie firmy nie czekają na absolwentów zagranicznych uczelni?
Polakom z Wielkiej Brytanii nie podoba się też w Polsce brak określonej drogi rozwoju i awansu.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Jakie oczekiwania od polskich firm mają absolwenci zagranicznych uczelni, i dlaczego mają kłopoty z pracą w Polsce, mówi w radiowej Jedynce Robert Stanikowski z Boston Consulting Group/Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Tymczasem, jak mówi Robert Stanikowski z Boston Consulting Group, które przebadało oczekiwania studentów w Wielkiej Brytanii, poszukują oni czegoś zupełnie innego.

Absolwent ma ambicję, nie tylko potrzeby finansowe

Jak podkreśla, najważniejszym oczekiwaniem była możliwość pracy nad ambitnymi projektami.

̶ Na drugim miejscu stawiano odpowiednie, niekoniecznie wysokie, ale odpowiednie wynagrodzenie – mówi ekspert.

I dodaje, że na kolejnych miejscach znalazły się oczekiwania związane z rozwojem osobistym.

REKLAMA

Polskie firmy bez jasnej ścieżki rozwoju i awansu

Jak mówi Michał Heydel wspołprzewodniczący London School of Economic-Polish Society, Polakom z Wielkiej Brytanii nie podoba się też w Polsce brak określonej drogi rozwoju i awansu.

̶ W Wielkiej Brytanii, już na stażu wszystko jest jasne, natomiast w Polsce jest obawa zagubienia w korporacyjnym ładzie – mówi ekspert.

10 proc. firm w Polsce chce zatrudniać absolwentów zagranicznych uczelni

Poza tym być może polskie firmy nie chcą zatrudniać Polaków studiujących za granicą? Taką rekrutację planuje tylko 10 proc. z nich, a jak mówi Piotr Trąbiński z Banku Zachodniego WBK, to wielka strata.

Jak dodaje, im później będziemy się starali zachęcić rodaków do pracy w kraju, tym gorzej. Wśród profesjonalistów od kilku lat pracujących w Wielkiej Brytanii chęć powrotu do kraju deklaruje tylko połowa badanych.

REKLAMA

Kamil Piechowski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej