Zjazd Gnieźnieński różnych wyznań

Zakończony w ubiegłą niedzielę X Zjazd Gnieźnieński, odbywający się pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”, miał charakter ekumeniczny. Wpisywał się przez to w obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski, akcentując fakt, iż jest to święto wszystkich polskich chrześcijan. Marcin Witan rozmawiał w Kurierze Ekumenicznym z kilkoma przedstawicielami różnych wyznań o tym wydarzeniu.

2016-03-20, 09:04

Zjazd Gnieźnieński różnych wyznań
Na zdjęciu od lewej: abp Stanisław Gądecki, prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski - Metropolita Sawa i Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp JeremiaszFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Posłuchaj

20.03.16 Marcin Hintz: „Ważne było, że Zjazd rozpoczął się ekumenicznym trójgłosem (biskupów tradycji katolickiej, prawosławnej i ewangelickiej) na temat dziedzictwa chrztu w Polsce (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Pastor Mateusz Wichary, zwierzchnik polskich baptystów mówił w Polskim Radiu 24, że utwierdził się na Zjeździe w przekonaniu, iż mimo różnic, jako chrześcijanie tworzymy wspólną jakość.

– Niezwykle cenne, dla tego poczucia ciągłości i jedności, było nabożeństwo ekumeniczne, dziękczynno-pokutne, za 1050 lat obecności chrześcijaństwa w Polsce, jakie miało miejsce w katedrze gnieźnieńskiej – mówił.

– Ważne było, że Zjazd rozpoczął się ekumenicznym trójgłosem (biskupów tradycji katolickiej, prawosławnej i ewangelickiej) na temat dziedzictwa chrztu w Polsce – dodał bp Marcin Hintz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – Dla mnie najważniejszy jest osobisty wymiar tego sakramentu – jakie znaczenie ma on dla mnie, chrześcijanina, obywatela, Polaka anno domini 2016.

Bp Marek Izdebski, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce i bp Karol Babi, zwierzchnik Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, zwracali uwagę na szczerość i moc świadectwa uczestników Zjazdu.

REKLAMA

– Wiara nie jest związana z uczynkowością i moralizowaniem a jest darem Bożym, łaską. Dla mnie, ewangelika, takie myślenie jest bardzo bliskie – powiedział bp Izdebski.

– Na co dzień jesteśmy tak zaganiani, że nie mamy czasu i okazji do spotkań ze współbraćmi z innych Kościołów – opowiadał prawosławny ks. Paweł Minajew – tu się spotykamy. Słyszeliśmy wyraźne świadectwa o bezgranicznej miłości Boga.

Audycję prowadził Marcin Witan.

Polskie Radio 24

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej