Kuba: prezydent USA spotka się z dysydentami
Prezydent Barack Obama rozmawiał wczoraj z Raulem Castro rozmawiał m.in. o prawach człowieka. Wyraził też nadzieję, że wkrótce na Kubę przyjadą amerykańscy turyści.
2016-03-22, 08:05
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Kuba chce zniesienia embarga i zwrotu obszaru Guantanamo
To pierwsza wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych na Kubie od 88 lat i kolejny etap normalizacji stosunków pomiędzy oboma krajami. W drugim dniu historycznej wizyty w Hawanie Barack Obama spotka się z dysydentami.
Amerykański prezydent ma się spotkać z grupą kubańskich opozycjonistów w otwartej niedawno ambasadzie USA w Hawanie. Dysydenci, którzy mają rozmawiać z Obamą mówią, że są pod obserwacją ale nie spodziewają się, by władze próbowały uniemożliwić im spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych.
W programie drugiego dnia wizyty Obamy w Hawanie jest także udział w pokazowym meczu baseballa pomiędzy amerykańską drużyną Tampa Bay Rays a kubańskim zespołem narodowym.
Spór o wartości
Kompania reprezentacyjna, hymny obu krajów, kwiaty przy pomniku kubańskiego bohatera Jose Marti i uroczysta kolacja państwowa: pierwszy dzień wizyty amerykańskiego prezydenta w Hawanie pełen był gestów i symboli.
REKLAMA
Barack Obama i Raul Castro ogłosili nowy etap otwartości i współpracy. Przywódcy USA i Kuby nie oszczędzili jednak sobie wzajemnej krytyki. - Nie kryłem, że USA będą opowiadać się za demokracją i uniwersalnymi prawami człowieka takimi jak wolność słowa, zgromadzeń i religii - mówił Obama.
W odpowiedzi Raul Castro wytknął Amerykanom, że nie zapewniają wszystkim swoim obywatelom tak podstawowych praw jak opieka zdrowotna czy edukacja. Zapewniał też, że na Kubie nie ma więźniów politycznych.
To oczywiście nie jest prawdą. Na Kubie nadal łamane i ograniczane są prawa człowieka. Nie dalej jak w niedzielę zatrzymano kilkadziesiąt osób z ruchu Damy w Bieli.
REKLAMA
Strona amerykańska poinformowała także, że przedstawiła Hawanie listę więźniów politycznych, których zwolnienia się domaga.
Doradca Białego Domu, który od samego początku uczestniczył w grupie negocjującej wznowienie stosunków dwustronnych, Ben Rhodes powiedział w poniedziałek, że strona amerykańska przedstawiała władzom na Kubie "wiele list z nazwiskami więźniów w ciągu ostatnich dwóch lat". Sprecyzował, że obecnie przekazano jedynie uzupełnienia do tych wcześniejszych spisów, które odnoszą się do ostatnich zatrzymań.
Obama: wymiana turystyczna między Kubą i USA możliwa już wkrótce
Obama spotkał się w Hawanie m.in. z przedsiębiorcami. Część z nich będzie mogła wziąć udział w szkoleniach w USA:
Komentując sprawę wizyt turystycznych Barack Obama zaznaczył podczas spotkania z dziennikarzami, że Stany Zjednoczonej złagodziły już cały szereg restrykcji nałożonych na Kubę od czasu zerwania stosunków dyplomatycznych w 1961 roku.
Zostały wznowione regularne połączenia lotnicze i morskie. Zniesiono część zakazów dotyczące handlu, biznesu oraz podróży na Kubę dla osób odwiedzających rodziny, dziennikarzy, sportowców i ludzi kultury.
Ponadto zostały złagodzone przepisy dotyczące wymiany naukowej oraz współpracy w sferze edukacji i związanych z tym podróży na Kubę oraz do USA.
Ponownie została otwarta możliwość rozliczania transakcji handlowych Kuby w dolarach USA oraz dostępu do amerykańskiego systemu bankowego. Wykluczenie Kuby z tego systemu utrudniało nabywanie oraz sprzedaż produktów w handlu międzynarodowym.
Zniesione zostały ograniczenia dotyczące eksportu towarów amerykańskich na wyspę. Zapowiedziano możliwość otwierania na Kubie sklepów z komputerami i oprogramowaniem pochodzącym z USA. Z kolei oprogramowanie stworzone przez informatyków kubańskich można będzie sprzedawać w USA.
Przestał obowiązywać zakaz nabywania przez Amerykanów towarów pochodzących z Kuby w krajach trzecich. Dotyczy to przede wszystkim cygar oraz kubańskiego rumu.
Nadal obowiązują jednak restrykcje dotyczące swobodnej wymiany turystycznej grupowej oraz indywidualnej. Ich zniesienie jest jednak poza zasięgiem Białego Domu. Musi o tym zadecydować zdominowany przez Republikanów Kongres. Jak powiedział w Hawanie Obama: "nieuchronnie regularna wymiana turystyczna stanie się wkrótce faktem".
REKLAMA
Kuba chce zniesienia embarga
W drugim dniu wizyty prezydenta USA w Hawanie kubański przywódca Raul Castro wezwał Waszyngton do zniesienia embarga wobec Kuby.Przywódcy USA i Kuby zadeklarowali w trakcie spotkania wolę dalszej normalizacji stosunków między obu krajami. Komentatorzy zwracają uwagę na fakt, że punktem spornym są wciąż prawa człowieka i więźniowie polityczny, których istnienie Hawana usiłuje zatajać.
USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą za prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku. Była to reakcja na wzrost napięć w relacjach z rewolucyjnym rządem Fidela Castro. Wprowadzone przez Eisenhowera embargo na więzi handlowe z Kubą i oficjalne kontakty międzyludzkie było od tego czasu wielokrotnie zaostrzane przez amerykański Kongres
PAP/IAR/agkm
("Uwierzyli, że USA to wróg. Dzisiejsi 50-latkowie czują, że zmarnowali życie". TVN24/x-news)
REKLAMA
(Lądowanie w stolicy Kuby. STORYFUL/x-news)
REKLAMA
REKLAMA