Triduum Paschalne

Wielki Piątek to dla chrześcijan dzień powagi, skupienia i postu. To pamiątka męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Jednak Kościół w Wielki Piątek nie celebruje smutku, ponieważ tajemnica krzyża łączy się ściśle ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Symbolikę i obrzędowość drugiego dnia Triduum Paschalnego objaśniali w Polskim Radiu 24 Marcin Witan i ks. Krzysztof Ołdakowski.

2016-03-25, 10:20

Triduum Paschalne
mat. ilustracyjne. Foto: flickr.com/waitingfortheword

Posłuchaj

25.03.16 Ks. Krzysztof Ołdakowski: „Wielki Piątek to najważniejsze święto w naszej tradycji chrześcijańskiej (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, gdy w świątyniach nie odprawia się mszy. Zamiast niej odbywa się specjalna Liturgia Męki Pańskiej, którą wieńczy procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament umieszczony w monstrancji. Okryta jest białym przejrzystym welonem – to symbol całunu, w który był owinięty zmarły Chrystus.

– Wielki Piątek to najważniejsze święto w naszej tradycji chrześcijańskiej. Święta Paschalne są w centrum roku liturgicznego. Gdyby nie Święta Paschalne, to nie bylibyśmy w stanie obchodzić żadnych innych świąt – mówił ks. Krzysztof Ołdakowski.


Od lewej: ks. Krzysztof Ołdakowski i Marcin Witan Od lewej: ks. Krzysztof Ołdakowski i Marcin Witan; Foto: PR24/JW

– Nie możemy tracić z oczu faktu, że po Wielkim Piątku przychodzą Wigilia Paschalna i Niedziela Zmartwychwstania. Bez zmartwychwstania Jezusa symbol krzyża nie miałby żadnego sensu i nie świętowalibyśmy pamiątki ukrzyżowania i śmierci Chrystusa. W tradycji katolickiej od Wielkiego Czwartku trwa jedna wielka akcja liturgiczna – dodał Marcin Witan z Redakcji Audycji Religijnych Polskiego Radia.

Wielki Piątek to dla chrześcijan czas refleksji i rozważań nad męką Jezusa Chrystusa, ale też nad śmiercią. W tym dniu jest ona szczególnie obecna w Kościele i liturgii. O tym jak chrześcijanie odnoszą się do śmierci mówił w Polskim Radiu 24 ks. Wacław Oszajca.

– Dla chrześcijanina śmierć nie istnieje jako unicestwienie i zepchnięcie w nicość. Śmierć to oddzielenie duszy od ciała, która albo „idzie” do piekła, albo do nieba, albo czyśćca. To punkt przemienienia i przeistoczenia. Moment śmierci można porównać z momentem narodzin – mówił ks. Oszajca.

Polskie Radio 24/gm

Polecane

Wróć do strony głównej