Odnawialne Źródła Energii i nowoczesna architektura

Wraz z rosnącym popytem na energię odnawialną dynamicznie rozwijają się technologie instalacji OZE. W Polsce barierą dla zielonej energii są często walory estetyczne. Mieszkańcy nie chcą w swojej okolicy wiatraków lub paneli słonecznych argumentując, że niszczą one naturalny krajobraz. Czy tak musi być? Otóż, nie. O innowacyjnych rozwiązaniach w tym zakresie mówił Leszek Wiśniewski, architekt.

2016-03-26, 19:42

Odnawialne Źródła Energii i nowoczesna architektura
Dynamiczny rozwój technologiczny związany ze wzrostem zainteresowania OZE pozwala na coraz większą dostępność i przystępność urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej.Foto: flickr/Windwärts Energie

Posłuchaj

26.03.16 Leszek Wiśniewski: „W Kanadzie powstał kościół, którego witraże wyposażone są w ogniwa fotowoltaiczne (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Urbaniści coraz śmielej wkomponowują instalacje dla OZE w budynki i wpisują je w krajobraz. Efekty często zaskakują swoją pomysłowością i dużymi walorami estetycznymi.

– Pojawia się coraz więcej rozwiązań, które pozwalają ukryć OZE. Do tej pory najczęściej mieliśmy do czynienia z niebieskimi ogniwami fotowoltaicznymi. Pojawiają się także kolejne ich kolory, które można wkomponować w budynek. Na podobnej zasadzie działają dachówki fotowoltaiczne. Wyglądem przypominają tradycyjne dachówki. Nawet sposób układania jest identyczny – powiedział Leszek Wiśniewski.

Jak przyznał gość Polskiego Radia 24, możliwości techniczne, pozwalające na odpowiednie wkomponowanie ogniw wytwarzających energię odnawialną, są na tyle duże, że czasami można nie zauważyć, że jakiś budynek wyposażony jest w elektrownię OZE.

W audycji Leszek Wiśniewski omówił również szeroko stopień zaawansowania we wprowadzaniu technologii OZE w naszym kraju.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej