KE wszczyna postępowanie antydumpingowe ws. przywozu stali z Białorusi
Komisja Europejska wszczęła postępowanie antydumpingowe dotyczące importowanych z Białorusi stalowych prętów zbrojeniowych. To drugi przypadek, kiedy postępowanie antydumpingowe wszczynane jest przez Komisję z inicjatywy polskiego przemysłu.
2016-04-04, 15:19
- Postępowanie jest skutkiem gwałtownie rosnącego przywozu wyrobów stalowych z Białorusi. Pierwotnym inicjatorem przygotowania wniosku był przemysł hutniczy w Polsce, zrzeszony w Hutniczej Izbie Przemysłowo-Handlowej (HIPH) w Katowicach - poinformował w poniedziałek prezes Izby Stefan Dzienniak.
Z informacji przekazanej Komisji przez HIPH wynika, że formalne wszczęcie postępowania nastąpiło 31 marca. Objęte zostały nim sztaby i pręty w rodzaju stosowanych do zbrojenia betonu.
Specjalny system rejestracji
Unijny przemysł stalowy wystąpił także o objęcie tych produktów systemem rejestracji, dzięki któremu możliwe będzie zgromadzenie pełnej informacji o skali importu, a tym samym późniejsze (retroaktywne) nałożenie cła. - Spodziewamy się, że taki obowiązek rejestracji może zostać nałożony na importerów już w najbliższym czasie - uważa prezes Izby.
Wszczęcie postępowania jest efektem wniosku złożonego w połowie lutego tego roku przez Europejskie Stowarzyszenie Hutnictwa Stali Eurofer, którego Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa jest członkiem.
Według prezesa HIPH, fakt, że dopiero drugi raz KE wszczyna postępowanie antydumpingowe z inicjatywy polskiego przemysłu, potwierdza wyjątkową determinację hutnictwa w Polsce w obronie miejsc pracy w tym sektorze. Na nieuczciwym - zdaniem polskich hutników - imporcie tracą bowiem krajowi producenci.
Gwałtowny wzrost przywozu białoruskich prętów zbrojeniowych do UE
Statystyki potwierdzają gwałtowny wzrost przywozu białoruskich prętów zbrojeniowych do Unii Europejskiej. W 2015 r. trafiło ich do UE 477 tys. ton, o 102 proc. więcej niż rok wcześniej (236 tys. ton) i aż o 221 proc. więcej niż w roku 2011 (149 tys. ton). Jednocześnie miał miejsce nadmierny - w ocenie przedstawicieli branży - spadek cen.
- Te niekorzystne zjawiska dotyczyły szczególnie Polski. W ubiegłym roku tylko do naszego kraju wwieziono aż 151 tys. ton tych wyrobów, tj. 210 proc. więcej niż w roku 2014, kiedy do Polski trafiło ich 49 tys. ton, oraz ponad tysiąc procent więcej w porównaniu do roku 2011, kiedy import wyniósł 13 tys. ton - wylicza prezes Izby.
Jego zdaniem wszczęcie postępowania antydumpingowego dotyczącego wyrobów z Białorusi wpisuje się w zwiększone zaangażowanie Komisji Europejskiej, służące przeciwdziałaniu wzmożonemu przywozowi wyrobów stalowych do UE z krajów trzecich. Równolegle UE podejmuje działania związane z ewentualnymi niekorzystnymi konsekwencjami możliwego nadania Chinom statusu gospodarki rynkowej, co będzie miało istotny wpływ nie tylko na politykę handlową, ale i całą unijną gospodarkę. Także w tym zakresie HIPH współdziała z europejskimi organizacjami zrzeszającymi producentów stali.
W zawiadomieniu KE o wszczęciu postępowania antydumpingowego wymienione są konkretne kategorie objętych nim wyrobów. To sztaby i pręty w rodzaju stosowanych do zbrojenia betonu, to znaczy wykonane z żeliwa lub stali niestopowej, nieobrobione więcej niż kute, walcowane na gorąco, ciągnione na gorąco lub wyciskane na gorąco, ale z włączeniem tych, które po walcowaniu zostały skręcone. Zaznaczono też, że sztaby i pręty posiadają wgłębienia, żeberka, rowki lub inne odkształcenia, powstałe podczas procesu walcowania lub są skręcone po walcowaniu.
Pierwsze postępowanie dotyczyło mrożonych truskawek z Chin
Pierwszym przypadkiem wszczęcia przez KE postępowania antydumpingowego na wniosek polskiego przemysłu było wszczęte w styczniu 2006 r. postępowanie dotyczące przywozu mrożonych truskawek pochodzących z Chin; inicjatorem wniosku była wówczas Unia Polskiego Przemysłu Chłodniczego.
W połowie lutego tego roku pracodawcy i związkowcy z branży stalowej z kilkunastu krajów UE zorganizowali w Brukseli marsz przeciwko dumpingowi stali z Chin i m.in. z Białorusi, który niszczy miejsca pracy w Europie i narusza zasady wolnego i uczciwego handlu. Apelowali też o niedawanie Chinom statusu gospodarki rynkowej. W proteście wzięli udział także przedstawiciele polskich hut oraz związków i organizacji branżowych.
PAP, awi