Kulturowy wymiar chrztu Mieszka I
– Gdyby Polanie nie przyjęli chrztu, to zapewne skończyliby podobnie jak Prusowie, czyli pod krzyżackim mieczem – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Mikołejko z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W specjalnej audycji, poświęconej obchodom 1050 rocznicy Chrztu Polski, rozmawialiśmy na temat znaczenia chrztu Mieszka I dla polskiej kultury oraz o roli wartości chrześcijańskich w życiu współczesnych Polaków.
2016-04-09, 14:27
Posłuchaj
Zdaniem prof. Zbigniewa Mikołejko przyjęcie chrztu przez poddanych Mieszka I zagwarantowało im przetrwanie w ówczesnych realiach geopolitycznych. Gdyby do tego aktu nie doszło, to z powodu chociażby Krzyżaków, którzy zwalczali plemiona pogańskie, zostaliby wymazani z kart historii, co nie pozwoliłoby na późniejsze narodziny narodu i państwa polskiego.
– Jest to jeden z najważniejszych wymiarów przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Dzięki jego decyzji nie stało się z Polanami to, co z plemionami, które unikały chrystianizacji. Rok 966 był momentem, kiedy nasi przodkowie otrzymali zarys swojej tożsamości i państwowości – podkreślił religioznawca i filozof.
Pismo, prawo rzymskie, chrześcijański porządek moralny, a także nauka europejska. Właśnie te elementy, dzięki przyjęciu chrztu, pojawiły się na ziemiach polskich. Zwrócił na to uwagę prof. Zbigniew Mikołejko, który zaznaczył, że wpłynęły one na ucywilizowanie się Polan i pozwoliły na szybki rozwój polskiej państwowości.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA