Prezydent: chrzest Polski najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa
Mamy obowiązek strzeżenia fundamentów naszej tradycji i kultury, obowiązek budowania silnego państwa, opierając się na szacunku, uczciwości, a jak trzeba bohaterstwie w obronie ojczyzny - mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu na sesji Zgromadzenia Narodowego z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.
2016-04-15, 20:01
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda : przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość (IAR)
Dodaj do playlisty
Andrzej Duda powiedział, że członkowie Zgromadzenia Narodowego przybyli do Poznania, gdyż rozumieją odpowiedzialność, ciążącą na nich wobec historii i przyszłych pokoleń Polaków. Prezydent przypomniał słowa świętego Jana Pawła II, że Europa potrzebuje Polski, Polska potrzebuje Europy, a integracja europejska jest dla Polaków szansą na duchowe ubogacenie Zachodu. Prezydent wyraził przekonanie, że idąc za wskazaniami papieża-Polaka, Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu.
"Chrzest zdecydował o naszej przyszłości"
Powiązany Artykuł
"Polska weszła do Europy poprzez chrześcijaństwo"
- Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego (...). Decyzja naszego pierwszego, historycznego władcy zdecydowała o całej, późniejszej przyszłości naszego kraju - ocenił prezydent.
Stwierdził, że to chrześcijańskie dziedzictwo po dzień dzisiejszy kształtuje losy Polski i każdego z Polaków. - To właśnie miał na myśli Ojciec Święty, nasz Jan Paweł II, kiedy mówił, że nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski - zaznaczył Duda.
- Oddając hołd naszym dalekowzrocznym poprzednikom pragnę wyrazić przekonanie, że Polska jest i pozostanie wierna chrześcijańskiemu dziedzictwu, w nim mamy wypróbowany i mocny fundament dla przyszłości - mówił.
"Trzy filary"
Cywilizacje grecka, rzymska i chrześcijańska stały się trzema filarami polskiej tożsamości i kultury - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w piątek podczas Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu.
REKLAMA
- Głosiciele dobrej nowiny otworzyli przed Polakami olbrzymi skarbiec duchowych bogactw. Krzewili w naszej kulturze chrześcijańską wizję człowieka - powiedział prezydent. Ocenił, że wejście w krąg cywilizacji chrześcijańskiej w odmianie łacińskiej było dla nas prawdziwym przełomem. - Trzy filary tej cywilizacji stały się też filarami polskiej tożsamości i kultury - dodał prezydent Duda.
Wideo: przemówienie prezydenta z okazji Chrztu Polski w Gnieźnie (14 kwietnia 2016 r.)
Pierwszym jest według prezydenta grecka filozofia, umiłowanie mądrości, prymat obiektywnej prawdy, precyzyjne narzędzia poznawania i analizowania rzeczywistości. Drugim filarem była i jest rzymska myśl prawna i ustrojowa, idea rządów prawa, koncepcja republiki, czyli państwa, które jest dobrem wspólnym rządzących nim obywateli oraz etos obywatelski - powiedział Andrzej Duda. - To doskonalone i wypróbowane przez setki lat zasady, na których w znacznej mierze opiera się także nowoczesne prawo cywilne, karne, procesowe i państwowe - dodał.
Trzecim filarem jest i był rdzeń myśli chrześcijańskiej: Stary i Nowy Testament, Dekalog i Ewangelia. - To nowa rewolucyjna wizja ludzkości jako rodziny, jako wspólnoty braci i sióstr równych wobec ojca oraz jego moralnego prawa. To również wezwanie do pokoju, do żalu za popełnione zło i do wybaczania doznanych krzywd, nakaz przedkładania osoby ludzkiej ponad rzeczy, ponad przyziemne korzyści i chęć posiadania - powiedział Andrzej Duda.
REKLAMA
Mówił, że chrześcijaństwo to także: ochrona słabszych, wezwanie do solidarnej pomocy potrzebującym i zasada pomocniczości, to uznanie godności kobiet i zróżnicowanego ich wkładu, jaki wnoszą w życie społeczeństw, idea władzy i przełożeństwa jako służby, przekonanie, że władcy podlegają osądowi moralnemu.
Chrześcijaństwo - kontynuował - to także unikalna koncepcja rozdziału sacrum i profanum, idea autonomii i współpracy władzy świeckiej i duchownej, uniwersytetu i szkoły ludowej, szpitala i sierocińca. - Wreszcie wyżyny kunsztu i geniuszu, na które wznieśli się zainspirowani chrześcijaństwem artyści - dodał.
- Nikogo nie powinien dziwić fakt, że jedynie w obrębie tej cywilizacji pojawiały się też idee i zjawiska jak koncepcja praw człowieka przyrodzonych i niezbywalnych, konstytucjonalizm, demokratyczne państwo prawa, powszechne prawo międzynarodowe, ruch robotniczy i emancypacyjny, nowoczesny etos debaty publicznej - dodał.
"Udało się zbudować wspólnotę"
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Rocznica Chrztu Polski zachętą do przebaczenia i pojednania"
Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda. - Udało się zbudować wspólnotę na fundamencie wiary - podkreślił.
- Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość. Odtąd zaczęliśmy o sobie samych myśleć i mówić: "my Polacy". Powiedzieliśmy wtedy "tak" wolności i samostanowieniu. Powiedzieliśmy, że jesteśmy gotowi budować naród i dbające o jego dobrobyt własne państwo, tworzyć je, bronić, a gdy trzeba ginąć za nie - mówił prezydent.
- Nie było przesądzone, że się uda, że powstanie wspólnota, ale udało się. Udało się ją zbudować na fundamencie wiary, która od tego czasu wrosła na stałe w naszą tożsamość, stając się w procesie dziejów często najważniejszą i ostatnią tarczą wolności i solidarności - powiedział prezydent.
"Rdzeń tożsamości"
- Przyjmując chrzest nasi przodkowie wyznaczyli rdzeń, wokół którego kształtował się wspaniały polski naród - dodał prezydent.
REKLAMA
- I gdy było wyjątkowo źle, gdy nasi wrogowie próbowali zniszczyć państwo i Kościół, aby rozsadzić fundamenty naszej tożsamości, to naród przeciwnie - zapełniał świątynie, tam szukając wspólnoty, udowadniając też ponadczasową mądrość decyzji przodków - mówił.
Według Dudy "rok 966 to najważniejsza cezura w naszych dziejach, a obecne uroczystości są świętowaniem 1050. urodzin naszego narodu i ojczyzny".
- To wielkie święto polskości, która jest źródłem naszej dumy i radości. I będziemy je kontynuować przez kolejne miesiące w całym kraju. Jego kulminacją stanie się zaś pierwsza wizyta w Polsce ojca świętego papieża Franciszka i Światowe Dni Młodzieży - dodał.
Starcie cywilizacji
Duda zaznaczył, że XXI "szybko postawił nas wobec nowych trudnych wyzwań". "W warunkach globalnej wioski naturalna rywalizacja odmiennych modeli cywilizacyjnych osiągnęła niespotykaną dotąd intensywność. W Polsce i Europie toczą się debaty dotyczące tego, jak się odnieść do tych nowych wyzwań - mówił prezydent.
REKLAMA
- Osobiście uważam, że w tej sytuacji warto przede wszystkim zaufać sile naszej tożsamości, sięgnąć do bogatego skarbca myśli, doświadczeń i rozwiązań wypracowanych w połączonym nurcie dwóch wielkich tradycji: grecko-rzymskiej i judeo-chrześcijańskiej. To one powinny być podstawą naszych działań - przekonywał Duda.
- Niszczenie podstaw naszej cywilizacji oraz próby zastępowania ich innymi, niespójnymi, luźno naszkicowanymi koncepcjami zawsze było i zawsze będzie okupione ogromem cierpień i zniszczeń - podkreślił prezydent.
- Najdobitniej dowiódł tego XX wiek i dwa straszliwe w skutkach projekty ideologiczne - komunizm i nazizm - ocenił.
Uchwała na rocznicę Chrztu Polski
Na początku sesji marszałek Senatu Stanisław Karczewski odczytał okolicznościową uchwałę, przyjętą wcześniej przez parlamentarzystów.
REKLAMA
"Wyrażamy wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość" - napisano na wstępie uchwały. Dalej podkreślono, że decyzja Mieszka I o przyjęciu chrztu włączyła Polskę "w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej". Zaznaczono, że chrześcijaństwo przyniosło narodowi zbiór wartości oraz wyznaczyło kanon kultury duchowej i materialnej. "Pod jego znakami broniliśmy europejskiego dziedzictwa w roku 1683 - roku Wiktorii Wiedeńskiej i w 1920 - roku zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. W długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników, od świętego biskupa Wojciecha do błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki" - napisano w dokumencie.
W uchwale stwierdzono też, że przełom historyczny spowodowany powstaniem "Solidarności" nie byłby możliwy bez "inspiracji duchowej" świętego Jana Pawła II. "Jego wybór na Stolicę Piotrową i pierwsza wizyta w Ojczyźnie pozwoliły narodowi poczuć się wspólnotą. To pod znakami i symbolami chrześcijańskimi, jak Krzyż i otoczony czcią obraz Matki Bożej Częstochowskiej, odbyła się wielka przemiana zniewolonego narodu, która pozwoliła odzyskać upragnioną wolność i odbudować niepodległe państwo" - głosi tekst uchwały.
Wyjątkowe obrady Sejmu i Senatu
Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, odbyło się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Obradom przewodniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.
W uroczystej sesji Zgromadzenia Narodowego uczestniczyli członkowie obu izb parlamentu, prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło wraz z ministrami, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przedstawiciele parlamentów europejskich, Polonii i korpusu dyplomatycznego.
REKLAMA
PAP/IAR/agkm
REKLAMA