WHO ostrzega przed wirusem zika w Europie. Sezon na komary

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że liczba zakażeń wirusem Zika może wzrosnąć w "sposób znaczący" w nadchodzących miesiącach w częściach świata, które dotychczas nie miały z nim do czynienia, głównie w Europie.

2016-04-25, 15:55

WHO ostrzega przed wirusem zika w Europie. Sezon na komary
Wirus Zika przenoszą tropikalne komary Aedes. Foto: CDC PHIL/James Gathany

- Wraz z sezonem na komary w Europie "możliwość lokalnej transmisji w powiązaniu z prawdopodobnymi zakażeniami drogą płciową mogą przełożyć się na znaczący wzrost liczby osób zakażonych Ziką i komplikacji" medycznych wywołanych przez wirusa - powiedziała na konferencji w Paryżu Marie-Paule Kieny w WHO.

W Instytucie Pasteura w stolicy Francji obraduje ponad 600 ekspertów i badaczy na międzynarodowej konferencji poświęconej wirusowi, który powoduje m.in. mikrocefalię u niemowląt.

- Wraz ze wzrostem temperatur w Europie z nadejściem lata dwa gatunki komara z rodziny Aedes, które są znane z przenoszenia wirusa, zaczną się przemieszczać - ostrzegła przedstawicielka WHO.


Powiązany Artykuł

wirus-zika.jpg
"Nie ma już żadnej wątpliwości". Przełomowe odkrycie dotyczące wirusa zika

Dyrektor Instytutu Christian Brechot wierzy z kolei, że warunki klimatyczne i sanitarne w Europie, nie dopuszczą do dramatycznego zagrożenia ziką. Kolejną drogą ekspansji choroby mogą być lokalne, europejskie komary, które "pobiorą" wirusa od zainfekowanego człowieka - np. turysty - i dalej go rozniosą.

REKLAMA

Mimo wielu badań naukowcy nadal nie są pewni, jak długo wirus może przetrwać w organizmie człowieka; nie znają też stopnia ryzyka zakażeniem drogą płciową. Wiadomo, że wirus jest obecny w nasieniu zakażonych mężczyzn.

Instytut Pasteura szacuje, że w Brazylii, która jest głównym ogniskiem epidemii, odnotowano ok. 1,5 mln przypadków choroby. Na kontynencie amerykańskim oczekuje się w sumie 3-4 mln przypadków.

W goszczącej naukowców Francji stwierdzono ponad 170 przypadków zakażeń, chorobę zdiagnozowano też w kilku innych krajach Europy. W sumie, od 2015 roku, pierwsze przypadki ziki stwierdzono w 42 krajach. W USA zarejestrowano ponad 600 chorych. 

WHO nazwała już epidemię "zagrożeniem dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

REKLAMA

PAP/ctnews/fc


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej