Jak uratować sytuację demograficzną w Polsce?

Polacy dziś ciągle są jeszcze młodym narodem w Unii Europejskiej. Ludzie powyżej 65 roku życia stanowią 15 proc. wszystkich obywateli.

2016-04-27, 11:36

Jak uratować sytuację demograficzną w Polsce?
Nasza polityka migracyjna powinna być przede wszystkim nastawiona na powroty imigrantów. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O sytuacji demograficznej w Polsce w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Dorota Szałtys z Głównego Urzędu Statystycznego (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Dla porównania średnia unijna to 19 proc. Jednak perspektywy dla Polski są niekorzystne. Nie bardzo wiadomo jak tę tendencję odwrócić.

- W tej chwili nie jest jeszcze najgorzej ze względu na wielkość naszej populacji, mamy 38 mln rezydentów, jesteśmy na 6 pozycji. Jeśli chodzi o wskaźniki urodzeń jesteśmy blisko średniej unijnej, czyli 9,9 promila, to oznacza około 10 urodzeń na każde 1000 ludności. Średnia unijna to 10,1 promila. Jeśli chodzi o wskaźnik umieralności są również na podobnym poziomie – wylicza Dorota Szałtys z Głównego Urzędu Statystycznego.

Społeczeństwo się starzeje

Natomiast, jeśli patrzymy w perspektywie kilkudziesięciu lat sytuacja już nie jest dla nas taka korzystna. Będziemy coraz starszym społeczeństwem. – Mamy jeden z najniższych wskaźników dzietności, czyli 1,32. Za nami jest tylko kilka krajów m.in. Portugalia i Grecja, przed nami jest dużo więcej krajów m.in. Francja ze współczynnikiem 2,1, Wielka Brytania, Irlandia – wyjaśnia rozmówczyni.

Na efekty 500+ trzeba długo czekać

Być może programy, które zostały wdrożone przyniosą efekty. - Jednak to dopiero za kilkadziesiąt lat. Nie możemy jednak liczyć na spektakularny wzrost ludności – uważa ekspertka.

REKLAMA

Polityka migracyjna raczej nie pomoże

- Nie sądzę, bo Polska nie jest krajem atrakcyjnym. Ilu trzeba by było sprowadzić imigrantów z wzorcami odpowiedniej dzietności, żebyśmy mogli zasypać tę dziurę?  Co więcej badania, które były prowadzone w Europie wskazują, że nie zawsze te wzorce dzietności są przed imigrantów powielane w krajach, do których przyjeżdżają - dodake

Nasza polityka migracyjna powinna być przede wszystkim nastawiona na powroty imigrantów.

 Aleksandra Tycner, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej