Będą bezpłatne leki dla osób powyżej 75. roku życia: prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, wprowadzającą listę bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75. rok życia.

2016-05-04, 20:19

Będą bezpłatne leki dla osób powyżej 75. roku życia: prezydent podpisał ustawę
W wykazie bezpłatnych leków mają znaleźć się w szczególności medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego.Foto: Glow Images/East News

Nakłada ona na szefa resortu zdrowia obowiązek opublikowania wykazu darmowych leków dla seniorów. Minister ma na to czas do 1 września.

W wykazie tym mają znaleźć się w szczególności medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego.

Zakup medykamentów będzie się odbywał na podstawie recepty wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych lub zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

W myśl nowelizacji, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia będzie musiał przekazywać do ministerstwa comiesięczne raporty określające liczbę zrefundowanych seniorom opakowań leków.

REKLAMA

W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano, że skutki gospodarcze nowelizacji "można określić jako pozytywne". Z jednej strony zostaną zwiększone wydatki publiczne, z drugiej jednak poprawią się stan zdrowia i jakość życia osób starszych, a także ograniczone zostaną koszty hospitalizacji wynikające z braku przyjmowania przepisanych leków.

Założono, że w latach 2016-2025 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa, będących konsekwencją wejścia ustawy w życie, wyniesie prawie 8,3 mld zł. W 2016 r. koszt funkcjonowania ustawy określono na 125 mln zł.

W związku ze zwiększającą się liczbą osób starszych oraz z potencjalnym poszerzaniem wykazu leków założono stopniowy wzrost kwoty refundacji o ok. 15 proc. rocznie w ciągu kolejnych 6-7 lat, a następnie spowolnienie tego wzrostu do ok. 6 proc.

W sytuacji, gdy wydatki z budżetu państwa przekroczą po pierwszym kwartale danego roku 25 proc. limitu przewidzianego na ten rok, minister zdrowia "wdraża mechanizm korygujący", polegający na zmianie wykazu bezpłatnych medykamentów.

Ustawa wejdzie w życie zasadniczo po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej