Startuje konkurs Galileo Masters. W puli milion euro
Pomysły na innowacyjne wykorzystanie nawigacji satelitarnej w gospodarce i życiu codziennym można zgłaszać w polskiej edycji - europejskiego konkursu Galileo Masters. Innowatorzy, zespoły, firmy i instytucje naukowe swoje zgłoszenia mogą przesyłać do 30 czerwca.
2016-05-05, 15:33
Posłuchaj
Jeden z organizatorów konkursu Krzysztof Kanawka wyjaśnia, że zadaniem uczestników będzie wymyślenie i przygotowanie praktycznych zastosowań dla nawigacji GPS, na przykład dla sektora morskiego, rolnictwa czy komunikacji. Według niego droga od pomysłu do produktu w Polsce jest kręta i wyboista. Konkurs może ją uprościć. Najlepsze pomysły mogą liczyć na promocję, pozyskanie inwestora i realizację.
Pomysły mogą znaleźć zastosowanie w administracji i sektorze prywatnym
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz przypomina, do ubiegłorocznego konkursu zgłoszono 64 pomysły lub prototypy. Jadwiga Emilewicz liczy na to, że w tym roku będzie ich więcej.
Wiceminister uważa, że jeśli tegoroczne pomysły będą ciekawe, znajdą zastosowanie zarówno w administracji publicznej, jak i sektorze prywatnym.
Do kogo skierowany jest konkurs?
Konkurs jest skierowany między innymi do młodych ludzi, grup badawczych czy nowo powstałych firm. Zgłoszenia można nadsyłać do końca czerwca.
REKLAMA
Konkurs Galileo Masters jest organizowany od 2004 roku w większości państw europejskich. W każdej z nich wybierany jest zwycięzca regionalny. Zwycięzca końcowy zawodów – Galileo Master - zostanie wyłoniony spośród wszystkich regionów i zwycięzców nagród specjalnych przez międzynarodowy panel ekspertów. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się w Berlinie w październiku 2016 roku. Nagroda główna w konkursie wynosi 20 tys. euro, a suma wszystkich nagród przekracza 1 milion euro.
O co walczą zwycięzcy?
Oprócz nagród finansowych, uczestnicy konkursu co roku walczą o nagrody specjalne i inkubację swoich pomysłów w europejskiej sieci inkubatorów sektora kosmicznego. Na finalistów polskiej edycji czekają również staże w firmach sektora kosmicznego, szkolenia, usługi IT, powierzchnie biurowe oraz pomoc mentorów, która może okazać się niezbędna w przekuciu pomysłu w rzeczywisty produkt lub usługę. Na najlepszych czeka możliwość udziału w programie akceleracyjnym Space3ac.
Polską edycję konkursu organizuje firma Blue Dot Solutions sp. z o.o. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.
IAR/PAP, awi
REKLAMA