Echa audytu rządów koalicji PO-PSL
W Debacie Dnia prof. Rafał Chwedoruk i Tomasz Wróblewski rozmawiali o wpływie audytu ośmiu lat władzy koalicji PO-PSL na bieżącą politykę w Polsce. Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że po prezentacji raportów do prokuratury skierowano pierwsze zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.
2016-05-12, 18:18
Posłuchaj
Rzecznik rządu poinformował, że zawiadomienia do prokuratury ws. nieprawidłowości za rządów PO-PSL złożyła już Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Mariusz Kamiński oraz resort środowiska. Natomiast działacze Ruchu Narodowego wnieśli wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu byłego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.
Według Tomasza Wróblewskiego z tygodnika „Wprost” postawienie Bartłomieja Sienkiewicza przed Trybunałem Stanu miałoby odwrotny skutek do zamierzonego.
– Minister Sienkiewicz jest teraz uosobieniem zła i złych rzeczy, które działy się w PO i polskiej polityce. Skierowanie jego sprawy do Trybunału Stanu byłoby zdecydowanie na jego korzyść. Wokół Sienkiewicz skonsolidowałoby się środowisko i mielibyśmy powtórkę z tego, co działo się obok obecnego ministra Kamińskiego. Sprawa dziennikarzy przekreśla byt Sienkiewicza w polityce, ale jego postawienie przed TS miałoby odwrotny skutek – ocenił publicysta.
Natomiast zdaniem prof. Rafała Chwedoruka z UW audyt nie doprowadzi do znaczącej zmiany w preferencjach wyborczych Polaków.
REKLAMA
– Audyt rządów PO-PSL umocni wyborców na swoich stanowiskach. Raport wyjaśniał poniekąd, co doprowadziło do tak wyraźnej zmiany politycznej w Polsce. Było to zilustrowanie zmiany dla opinii publicznej – powiedział ekspert.
W całości Debaty Dnia także m.in. o najnowszych sondażach oraz o przewidywaniach dotyczących publikacji kolejnego ratingu dla Polski.
Polskie Radio 24/gm/pj
REKLAMA
REKLAMA