Raport MFW o Polsce. Gospodarka ma się dobrze, ale…
W Ministerstwie Finansów zaprezentowano komunikat końcowy Międzynarodowego Funduszu Walutowego w związku z zakończeniem misji MFW do Polski w ramach dorocznego przeglądu gospodarki Polski
2016-05-16, 14:20
Posłuchaj
To standardowa procedura, nie spodziewam się "fajerwerków" - komentował w "Pulsie Gospodarki", Paweł Dobrowolski, ekspert Instytutu Sobieskiego.
- Nie spodziewałbym się fajerwerków, bo nigdy takowych w raportach i komunikatach MFW. Eksperci MFW jeżdżą do wszystkich krajów członkowskich MFW i piszą z tych wyjazdów raporty. Jednak część takiego opracowania jest potem publicznie przedstawiona, a druga część jest przeznaczona dla władz Funduszu. Więcej interesujących faktów jest w części dla władz. Raporty zawsze są wyrażone w języku bardzo dyplomatycznym i nawet, jeśli w którymś kraju dzieje się nie najlepiej, to jest to ujęte bardzo powściągliwie. Ja bym gorąco apelował, żebyśmy mniej patrzyli na zewnętrzne komunikaty typu ratingi, tylko zastanawiali się czy rzeczywiście idziemy w dobrym kierunku. Politycy obiecują nam wiele cukierków, za które z własnej kieszeni musimy potem zapłacić – podkreśla gość.
Posłuchaj
Nie musimy się bać raportu
O tym, że Polska nie ma powodów, aby bać się raportu MFW, przekonywał Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz w Domu Maklerskim TMS Brokers. Analityk nie spodziewa się jednak, że będzie to wyłącznie laurka wystawiona polskiemu rządowi.
- Ratingi są dla inwestorów międzynarodowych. To są kierunkowskazy, które pokazują gdzie lokować pieniądze i jakie to niesie ze sobą ryzyko. To nie jest ocena naszych polityków. Nie mają też zaleceń dla rządzących, inaczej jest w przypadku raportu MFW. W wielu dokumentach powtarza się obawa o rosnące wydatki finansów publicznych. Zwiększać koszty dla państwa jest bardzo łatwo. Z dużym niepokojem czekam na pierwsze wyniki wpływu z podatku VAT, bo to ma finansować program Rodzina 500+ - podkreśla rozmówca.
REKLAMA
Posłuchaj
Gospodarka ma się dobrze, ale…
Podobnego zdania była Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
- Spodziewam się pozytywnej oceny koniunktury. Ostatnio MFW podwyższał prognozy wzrostu dla nas. Nawet jeśli w piątek GUS opublikowała zaskakujące słabe dane o PKB, to wciąż jest przyzwoite tempo wzrostu. Ogólny stan polskiej gospodarki zostanie oceniony dobrze. Znajdzie się również szereg zaleceń dla ministra gospodarki co do tego, żeby konsolidować finanse publiczna, a nie iść w kierunku luzowania. Na pewno zostanie poruszona kwestia wysokości wieku emerytalnego – przewiduje ekonomistka.
Posłuchaj
Misji MFW do Polski odbyła się w ramach statutowego, dorocznego przeglądu gospodarki Polski (tzw. przegląd w ramach art. IV Statutu MFW).
Błażej Prośniewski, abo
REKLAMA
REKLAMA