Francja: lekarze domagają się pieniędzy od imigrantów za zaświadczenia
Francuska organizacja pozarządowa ujawniła, że część lekarzy bierze pieniądze od imigrantów za zaświadczenia o stanie zdrowia potrzebne im do ubiegania się o prawo pobytu. Sprawą zajęło się ministerstwo zdrowia.
2016-05-16, 14:48
Posłuchaj
Prawo we Francji przewiduje, że obcokrajowcy nie mający zezwolenia na pobyt otrzymują bezpłatną opiekę medyczną. Obywatele francuscy muszą za nią płacić minimalna sumę. Resztę pokrywa ubezpieczalnia lub ich prywatne, dodatkowe ubezpieczenie. W przypadku imigrantów, dwie organizacje państwowe pokrywają koszty leczenia.
Tymczasem część lekarzy bierze od swoich pacjentów za zaświadczenia 80 euro, przy czym zwykła wizyta u lekarza rodzinnego kosztuje niewiele ponad dwadzieścia. W niektórych, bardziej skomplikowanych przypadkach, domagano się od imigrantów nawet kilkuset euro.
Sprawę ujawniono po tym jak zawieszono za pobieranie nielegalnych opłat hepatologa w jednym ze znanych szpitali paryskich. Jedna z pacjentek, pochodząca z Kamerunu, stwierdziła, że została zważona, zmierzono jej ciśnienie i zażądano 90 euro za zaświadczenie, bez którego nie ma się nawet co pokazywać w prefekturze, gdzie ubiega się o prawo pobytu we Francji.
IAR/mm
REKLAMA
REKLAMA