Udar mózgu – problem nie tylko osób starszych
Każdego roku w Polsce 70 tysięcy ludzi doznaje udaru mózgu. Coraz częściej to młodzi ludzie, w wieku 30-40 lat. W Polskim Radiu 24 m.in. o tym, jak rozpoznać ten problem zdrowotny, mówiła dr n. med. Justyna Badurak-Skibińska, neurolog.
2016-06-08, 20:41
Posłuchaj
Istnieje szereg kłopotów zdrowotnych, które w znacznej mierze zwiększają szansę na doznanie udaru mózgu. – To zaburzenie serca, powikłania po grypie czy nadciśnienie tętnicze, na które młode osoby nie zwracają uwagi – mówiła w Polskim Radiu 24 dr n. med. Justyna Badurak-Skibińska. – Wśród kobiet ryzyko udaru mózgu zwiększa również łączenie antykoncepcji i palenia tytoniu – dodawała.
Gość Polskiego Radia 24 mówił również o objawach, które mogą wskazywać na udar mózgu. – To przede wszystkim zaburzenia mowy i niedowład kończyn – wskazywała dr n. med. Justyna Badurak-Skibińska. Jak zaznaczyła neurolog, udar mózgu może się również objawiać symptomami, które są trudne do identyfikacji nawet dla lekarza. – To może być ból głowy, zaburzenia widzenia czy drętwienie rąk i nóg – wymieniała ekspertka.
Więcej w całej rozmowie.
W II części programu dr n. med. Maja Polikowska z Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówiła m.in. o trudnościach schizofreników w dostępie do nowoczesnych leków.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Henryk Szrubarz.
Polskie Radio 24
REKLAMA