Futbol zjednoczy Europę w czasie Euro 2016?
Jak mówił w Debacie Dnia Michele Viatteau, w Paryżu nadal trwa strajk pracowników transportu miejskiego i podmiejskiego oraz śmieciarzy. Jak zapewniał jednak warszawski korespondent Agence France Press, Francja chce, by Euro 2016 wypadło najlepiej jak się da, a kraj nie jest na skraju przepaści. W Polskim Radiu 24 o znaczeniu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej również goście: Kacper Rękawek (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Tomasz Lach (Eurosport) i Tomasz Lipiński (NC+).
2016-06-10, 19:20
Posłuchaj
Paryż od dziś jest stolicą europejskiej piłki nożnej. Ale w mieście jest niespokojnie – strajkują kolejarze, pracownicy spalarni śmieci, a dołączyć do nich mają piloci Air France. Prezydent Francois Hollande przyznał kilka dni temu, że Francji grożą zamachy terrorystyczne w trakcie Euro 2016.
– Doszliśmy do takiego stanu, że jeden incydent czy sytuacja wokołoterrorystyczna gdziekolwiek na terenie Francji przez najbliższy miesiąc położy się niesamowitym cieniem na tych wydarzeniach – mówił w Debacie Dnia Kacper Rękawek.
– Chcemy mieć Euro 2016, choć będzie to turniej „piłka kontra strach i obawa”. Mam nadzieję, że wygra piłka – dodał Tomasz Lach.
Tomasz Lipiński wierzy głęboko w magię sportu. Liczy na to, że futbol połączy wielokulturowe społeczeństwo.
REKLAMA
– Reprezentacja Francji może zjednoczyć społeczeństwo, by to, przynajmniej na ten miesiąc, zapomniało o tym, co je dzieli. Być może Francuzi zrezygnują ze swoich waśni – powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Lipiński.

Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/dds/mr
REKLAMA