Operacja "Bagration" – przełamanie frontu wschodniego

Operacja "Bagration" w ciągu kilku tygodni doprowadziła do zajęcia całej Białorusi i połowy Polski. Startując z dalekiego przedpola, Sowieci znaleźli się na linii Wisły. Armia Czerwona na pole bitwy wprowadziła imponujące siły: 2,5 miliona żołnierzy, 6 tysięcy czołgów, 5 tysięcy samolotów.

2022-06-22, 05:35

Operacja "Bagration" – przełamanie frontu wschodniego
Rosyjscy żołnierze w Połocku 4 lipca 1944, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

22 czerwca 1944 roku, Armia Czerwona rozpoczęła na Białorusi operację "Bagration".

Piotr Bagration był gruzińskim księciem w służbie rosyjskiej. Życie poświęcił swojej przybranej ojczyźnie. Uchodził za jednego z najwybitniejszych generałów rosyjskich doby wojen napoleońskich. Zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Borodino.

Do tej tradycji odwołał się Stalin, nazywając tym kryptonimem największą w czasie II wojny światowej operację ofensywną Armii Czerwonej. Podjęto ją na centralnym odcinku frontu wschodniego, gdzie Sowieci nie odnosili dotychczas większych sukcesów.

Frontem dowodził marszałek Konstanty Rokossowski. Polak z pochodzenia, z wyboru obywatel Związku Sowieckiego okazał się jednym z najwybitniejszych sowieckich dowódców w czasie II wojny światowej. – Nie tylko umiejętnie dowodził, ale też jako jedyny sowiecki dowódca rachował koszty ludzkie i brał pod uwagę minimalizację strat – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Paweł Wieczorkiewicz.


Posłuchaj

Operacja "Bagration" - audycja z cyklu "Postacie i wydarzenia II wojny światowej". (PR, 10.04.2005) 3:37
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Operacja "Bagration" w ciągu kilku tygodni doprowadziła do zajęcia całej Białorusi i połowy Polski. Startując z dalekiego przedpola Sowieci znaleźli się na linii Wisły. Armia Czerwona na pole bitwy wprowadziła imponujące siły: 2,5 miliona żołnierzy, 6 tysięcy czołgów, 5 tysięcy samolotów.


Posłuchaj

"Rok 1944 - skutki wojny" - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Białoruś" z udziałem prof. Adama Dobrońskiego. (PR, 28.01.1999) 10:17
+
Dodaj do playlisty

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej