Juliusz Nagórski – architekt nieznany 

Niezwykle utalentowany architekt, urbanista, dekorator wnętrz i malarz. W czasie II wojny światowej potępiony przez Polskie Państwo Podziemne i uznany za kolaboranta. Postać Juliusza Nagórskiego do dziś wywołuje wiele dyskusji. O życiu i twórczości polskiego artysty można przeczytać w najnowszej książce Marka Tomiczka, który był gościem Polskiego Radia 24.

2016-06-19, 18:38

Juliusz Nagórski – architekt nieznany 
Budynek Biblioteki Ordynacji Krasińskich przy ulicy Okólnik w Warszawie zaprojektowany przez Juliusza Nagórskiego. Foto: KRZYSZTOF CHOJNACKI/ EAST NEWS

Posłuchaj

19.06.16 Marek Tomiczek: „Juliusz Nagórski padł ofiarą nieuzasadnionych plotek, które ciągną się za nim do dnia dzisiejszego (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Juliusz Nagórski tworzył ołtarze kościelne, wyposażenia sklepów, aptek, biur i urzędów. Projektował prywatne ogrody zoologiczne, fabryki, kamienice oraz wiele innych obiektów użyteczności publicznej. Był autorem ponad dziewięćdziesięciu takich obiektów oraz współautorem licznych nieruchomości.

– Pierwszym obiektem, przy którego projektowaniu wziął udział Nagórski była Zbrojownia Ordynacji Krasińskich przy ul. Kopernika. Młody architekt był autorem wstępnej wersji planów budowlanych, na podstawie których został wykonany projekt wykonawczy. Fasada budynku, w niezmienionej postaci, stoi do dnia dzisiejszego naprzeciwko Akademii Muzycznej – powiedział Marek Tomiczek.

Zdaniem Marka Tomiczka, Juliusz Nagórski padł ofiarą zupełnie bezpodstawnych plotek, które odcisnęły na tej postaci piętno ciągnące się za nim do dzisiaj i powielane przez wiele osób. – Historia ta dotyczyła niewłaściwych kontaktów z okupantem, które miały polegać na projektowaniu budynku dla administracji niemieckiej – wyjaśnił  gość Polskiego Radia 24.

W dniu 7 sierpnia 1944 Juliusz Nagórski został schwytany podczas łapanki w pobliżu Bazaru Janasza i zginął podczas egzekucji ludności cywilnej pod zachodnią Halą Mirowską.

REKLAMA

Na temat książki „Juliusz Nagórski. Monografia architekta” oraz życia polskiego urbanisty mówił także Janusz Grzeszek, autor opracowania graficznego publikacji.

Polskie Radio 24/db


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej