Adam Glapiński prezesem NBP
Adam Glapiński nowym prezesem Narodowego Banku Polskiego. O wyzwaniach, które stoją przed nowym szefem banku centralnego dyskutowali w programie Puls Gospodarki Witold Michałek (Business Center Club), Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokres) i Marcin Izdebski (Fundacja Republikańska).
2016-06-21, 11:19
Posłuchaj
Niestabilna sytuacja polityczna na świecie, presja „frankowiczów” i włączenie KNF-u w struktury NBP – to, zdaniem rozmówców Błażeja Prośniewskiego, główne wyzwania stojące przed Adamem Glapińskim.

- Presja społeczna na rozwiązanie problemu frankowego jest coraz większa i będzie narastać, tym bardziej, że rząd realizuje kolejne postulaty – zaznaczył Marcin Izdebski. Dodał, że wzrasta także niepewność jeśli chodzi o czynniki polityczne. Za przykład podał m.in. destabilizację na Bliskim Wschodzie czy sytuację w Rosji. – Myślę, że czynniki zewnętrzne będą miały ogromny wpływ na politykę pieniężną – podkreślił. - I będzie to polityka reaktywna, ponieważ są to rzeczy, które bardzo ciężko przewidzieć – dodał Izdebski.
Przemysław Kwiecień wskazał z kolei, że w razie, gdyby doszło do Brexitu, pierwsze dni urzędowania nowego prezesa, byłyby bardzo dynamiczne. - Złoty jest walutą która, poza funtem, w razie Brexitu najbardziej narażona jest w Europie na przeceny – podkreślił. Dodał, że główną tego przyczyną jest „problem frankowy”.
Witold Michałek zwrócił z kolei uwagę na kwestię włączenia KNF-u w struktury NBP. – Nowy prezes, oprócz tego, że będzie się musiał zmierzyć z nadchodzącymi wydarzeniami, będzie też chciał się zmierzyć ze swoimi pomysłami – zaznaczył.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA