Rozmowy UE-USA na temat ceł. Von der Leyen: bronimy naszych interesów
W rozmowach z USA, Unia Europejska jest zdecydowana bronić swoich interesów, ale chce doprowadzić do porozumienia - tak stanowisko Wspólnoty przedstawiła na sesji Europarlamentu w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obecnie ważą się losy amerykańskich ceł na produkty z Europy. Decyzję ma wkrótce ogłosić prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Beata Płomecka
2025-07-09, 11:08
Negocjacje celne z USA. Unia chce porozumienia, ale zamierza bronić interesów
Unia ściśle współpracuje z USA, by osiągnąć porozumienie - zapewniła szefowa Komisji Europejskiej. - Na początku tego tygodnia rozmawiałam z prezydentem Trumpem, by pomóc w osiągnięciu porozumienia - wskazała. Podkreśliła, że Unia w tych rozmowach trzyma się dwóch zasad. - Bronimy naszych interesów, ale też kontynuujemy rozmowy w dobrej wierze i jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze - podkreśliła Ursula von der Leyen.
W samej Unii były różnice zdań - czy godzić się na propozycję Stanów Zjednoczonych, zapewne dziesięcioprocentowe cła, czy też negocjować obniżenie stawek, co wiąże się z ryzykiem fiaska rozmów i jeszcze wyższymi cłami. Obecnie unijni negocjatorzy rozmawiają z Amerykanami o ewentualnym wyłączeniu niektórych sektorów z ceł.
Negocjacje celne z USA. Trump jasno wskazał termin
Do 1 sierpnia prezydent USA Donald Trump wydłużył termin negocjacji z partnerami chcącymi uniknąć wyższych ceł. Zapewnił, że to ostateczna data wejścia w życie tzw. taryf wzajemnych. Na początku kwietnia Trump zaprezentował założenia swojej polityki celnej, określając nowe taryfy mianem "deklaracji niepodległości gospodarczej" USA i "dniem wyzwolenia". Ogłosił wówczas 10-procentową stawkę minimalną na import ze wszystkich krajów świata oraz wyższe, zróżnicowane stawki dla niemal 70 państw, które mają nadwyżkę w handlu ze Stanami Zjednoczonymi i które zdaniem Trumpa wprowadzają największe bariery dla importu z USA.
Czytaj także:
- Cła USA wobec UE zawieszone. Czas do lipca
- Jak cła wpłyną na Polskę i Europę? Ekonomista tłumaczy, co nas czeka
Źródła: Beata Płomecka/Polskie Radio/PAP/mbl