Świętosława – polska królowa wikingów
Królowa Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Córka Mieszka I i siostra Bolesława Chrobrego. Była matką trzech władców wczesnośredniowiecznej Europy: królów Szwecji, Danii i Anglii. W skandynawskich sagach określana jako potężny konung Windlandii. W polskiej historii nie było innej kobiety, która miałaby tak duży wpływ na losy Europy.
2016-06-26, 20:56
Posłuchaj
Postać Świętosławy pojawia się w wielu nordyckich sagach i kronikach historycznych. Urodziła się prawdopodobnie ok. 967 r. w Gnieźnie. Zmarła ok. 1020 r. w Londynie. Mimo to nie ma pewności, że żyła naprawdę. Być może jej osoba jest połączeniem kilku innych kobiet żyjących w tamtym okresie.
O losach i życiu Świętosławy można przeczytać w książce „Harda”, której autorką jest Elżbieta Cherezińska, pisarka i teatrolog.
– Jest to książka, o której napisaniu marzyłam od wielu lat. Żeby lepiej oddać klimat tamtych czasów, odbyłam podróż po miejscach, które są związane z działalnością Świętosławy. W swojej pracy nie chciałam przedstawiać Świętosławy tylko ze strony jej sukcesów i osiągnięć, ale przede wszystkim od tego, co nie zawsze było w jej czynach chwalebne – powiedziała.
– Niewiele wiadomo o jej życiu. Trzeba go składać z wielu urywków, które zanotowali średniowieczni kronikarze. Na pewno żyła w świecie wybitnych władców, pomiędzy którymi musiała odpowiednio lawirować, co doskonale jej wychodziło – dodała autorka.
REKLAMA
W audycji Elżbieta Cherezińska nakreśliła sytuację i rolę kobiet w średniowiecznej Europie oraz realia sprawowania władzy w ówczesnych czasach.
Polskie Radio 24/db
Polecane
REKLAMA