Echa szczytu Unia Europejska-Bałkany Zachodnie
Zakończył się Trzeci Szczyt Bałkanów Zachodnich w Paryżu. Ze strony unijnej w paryskim szczycie uczestniczyli przedstawicieli Niemiec, Austrii, Włoch, Chorwacji i Słowenii. O drodze Bałkanów do Unii Europejskiej mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Marko Babić, specjalista ds. bałkańskich z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
2016-07-05, 21:09
Posłuchaj
Państwa Bałkanów Zachodnich: Albania, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Czarnogóra i Serbia to kraje, które aspirują do członkostwa w Unii Europejskiej. Jedynie takie państwa bałkańskie, jak Chorwacja i Słowenia należą do Wspólnoty. Z czego wynikają te różnice?
– Słowenia była najbardziej austro-węgierska ze wszystkich krajów jugosłowiańskich i dlatego stosunkowo łatwo i swobodnie przebrnęła przez proces akcesyjny. Z Chorwacją było już trochę gorzej. Zostały państwa, które miały największe problemy – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Można więc zrozumieć, że Unia Europejska niespecjalnie chce przyjmować takie państwa, bo ich problemy z dnia na dzień staną się problemami UE – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marko Babić.
W programie również rozmowa z drem Przemysławem Biskupem. Ekspert z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz współzałożyciel i koordynator naukowy Grupy Badawczej Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych BRITANNIA mówił o personalnych i politycznych konsekwencjach referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za Brexitem.
Nie zabrakło również komentarza do podziałów na niemieckiej scenie politycznej ws. przyszłości i zarządzania Unią Europejską. Gościem trzeciej części programu Świat w Powiększaniu był prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN i Uczelni Łazarskiego.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Paweł Lekki.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA