Puls Gospodarki: Pracownicze Plany Kapitałowe
W ramach zmian w systemie emerytalnym, rząd proponuje m.in. powstanie Pracowniczych Planów Kapitałowych. W Pulsie Gospodarki Polskiego Radia 24 o efektywności takiego rozwiązania rozmawiali Paweł Pelc z Agencji Ratingu Społecznego, Andrzej Halesiak z PEKAO SA i Grzegorz Błachnio z Euler Hermes.
2016-07-06, 11:18
Posłuchaj
Zgodnie z założeniami, w ramach Pracowniczego Planu Kapitałowego z każdej pensji miałoby być potrącane 2 procent wynagrodzenia. Dobrowolnie pracownik mógłby odkładać dodatkowe 2 proc. pensji.
– Pracownicze Plany Kapitałowe to szansa na zwiększenie oszczędności emerytalnych, ale z drugiej strony to większe obciążenie, ponoszone w chwili obecnej zarówno przez przedsiębiorców, jak i pracowników – komentował w Polskim Radiu 24 Paweł Pelc.
Ekspert z Agencji Ratingu Społecznego dodał, że problemem w kontekście zmian w systemie emerytalnym jest brak zaufania obywateli do jego działalności. – Wpłynęło na to m.in. przeniesienie środków z OFE do ZUS-u – wskazywał gość Pulsu Gospodarki. – Idea mecenatu państwa nad budową filara kapitałowego funduszy emerytalnych została skompromitowana – mówił z kolei Andrzej Halesiak.
– Dziś przechodzący na emeryturę otrzymują ok. 50 proc. ostatnich zarobków. Osoby, które osiągną wiek emerytalny za kilkadziesiąt lat, dostaną już tylko ok. 30 proc. Dodatkowa składka ma dokapitalizować przyszłą emeryturę – wyjaśniał na naszej antenie Grzegorz Błachnio.
REKLAMA
Ekspert zaznaczył przy tym, że reforma może służyć również bieżącym celom finansowym państwa. – Jeżeli zabranie środków z OFE służyło zmniejszeniu deficytu, obecne działania również mogą służyć poprawie płynności budżetowej państwa – komentował Grzegorz Błachnio.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu była Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA