Komisja śledcza ws. Amber Gold

Sejm debatuje nad powstaniem komisji śledczej ws. Amber Gold. O ewentualnym powstaniu sejmowego organu badającego aferę mówili w Debacie Dnia Roman Mańka (Fundacja Fibre i magazyn Ambasador) oraz Radosław Żydok (Fundacja Republikańska).

2016-07-06, 14:12

Komisja śledcza ws. Amber Gold
Posłanka PiS Małgorzata Wassermann na sali obrad w Sejmie, podczas pierwszego czytania poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład "Grupy Amber Gold" foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj

06.07.16 Debata Dnia: Komisja śledcza ws. Amber Gold. Goście: Roman Mańka i Radosław Żydok.
+
Dodaj do playlisty

– Amber Gold był jedną z tych afer, które otworzyły pasmo porażek Platformy Obywatelskiej. Skala nieprawidłowości, które miały tam miejsce – a więc 19 tys. osób poszkodowanych i 851 mln złotych, które pozyskano z oszczędności – to wszystko musi bulwersować – mówił w Polskim Radiu 24 Roman Mańka.


Radosław Żydok (L) i Roman Mańka (P) , foto: PR24/PJ Radosław Żydok (L) i Roman Mańka (P) , foto: PR24/PJ

– Czy jednak ta komisja w sposób obiektywny, rzeczowy i rzetelny dojdzie do ustalenia pewnych patologicznych mechanizmów – pytał gość Polskiego Radia 24. – Moim zdaniem powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold jest podszyte motywami politycznymi(…). To pewien atak wyprzedzający, żeby wokół Donalda Tuska stworzyć negatywną atmosferę, która ma pogorszyć jego powrót i recydywę do polskiej polityki – powiedział Roman Mańka.

Zdaniem Radosława Żydoka, celem powstania komisji śledczej ws. Amber Gold może być uśmiercenie polityczne niektórych polityków.  

– Praca śledcza powinna być zrobiona przez prokuraturę. Celem sejmowej komisji śledczej jest wyciągnięcie konsekwencji politycznych. Jeśli zostanie wskazane, że jacyś politycy, na przykład Platformy Obywatelskiej, byli zaangażowani w działania przestępcze, to powinni ponieść śmierć polityczną – mówił gość Debaty Dnia.

REKLAMA

Spośród 11 członków komisji, sześciu będzie miało Prawo i Sprawiedliwość, 2 przedstawicieli Platforma Obywatelska, natomiast Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz 15 po jednym.

W programie również komentarz do prac nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym oraz do przedłużenia kontraktu Adama Nawałki jako selekcjonera polskiej kadry w piłce nożnej.  

Debatę Dnia prowadził Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej