IV edycja Samorządowej Akademii Finansów w liczbach

Ponad 550 aktywnych uczestników, przeszło 300 absolwentów, 10 wykładów, 5 czatów z ekspertami, dziesiątki wpisów na forum i dwa wydania "Poradnika Samorządowego". To bilans dobiegającej właśnie końca IV edycji Samorządowej Akademii Finansów.

2016-07-29, 12:05

IV edycja Samorządowej Akademii Finansów w liczbach
Do testów przystąpiło w sumie 550 osób. 316 z nich zaliczyło sprawdzian i stało się absolwentami IV edycji Samorządowej Akademii Finansów, co potwierdzone będzie certyfikatem ukończenia szkolenia sygnowanym przez PAP i NBP. Foto: Pixabay.com

Projekt, którego celem było m.in. podniesienie wiedzy ekonomicznej wśród przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, zainicjowany został pod koniec grudnia 2015 r.

W styczniu 2016 r. rozpoczął się nabór chętnych na internetowe szkolenia z finansów i już po pierwszych dwóch tygodniach rekrutacji zgłosiło się ponad 120 nowych kandydatów, a z każdym tygodniem liczba ta szybko rosła. Ostatecznie w szkoleniach uczestniczyło ponad 550 osób.

Projekty realizowane w ramach perspektywy 2014-2020


Osią projektu realizowanego przez Serwis Samorządowy PAP i Narodowy Bank Polski był cykl dziesięciu wykładów poświęconych zarządzaniu przedsięwzięciami finansowanymi ze środków unijnych w ramach perspektywy na lata 2014-2020. Autorem większości z nich był dr Jacek Sierak, wykładowca Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz Szkoły Głównej Handlowej.

Podczas zajęć uczestnicy SAF dowiedzieli się m.in. jak prawidłowo przygotować wniosek
o uzyskanie współfinansowania ze środków UE planowanego przedsięwzięcia, jak sprawdzić, czy gmina jest w stanie sprostać wymaganiom finansowym związanym z daną inwestycją, czy też jak przeprowadzić analizę finansową w projektach realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Warsztaty on-line

Uzupełnieniem wykładów były warsztaty on-line. Słuchacze SAF za pośrednictwem czatu mieli możliwość konsultowania swoich wątpliwości z ekspertami. Podczas internetowego spotkania z Mirosławem Legutką z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie pytali głównie o kwestie dotyczące sprawozdawczości i klasyfikacji budżetowej oraz o zagadnienia dotyczące polityki wydatkowej JST. Z kolei Agata Kozłowska z Instytutu Sobieskiego przez ponad godzinę odpowiadała na pytania dotyczące partnerstwa publiczno-prywatnego. Gośćmi czatów byli także autorzy wykładów SAF IV: dr Remigiusz Górniak oraz dr Jacek Sierak.

Na zakończenie każdego wykładu chętni mogli sprawdzać swoją wiedzę w testach. Do uzyskania pozytywnej oceny wymagane było udzielenie co najmniej 70 proc. poprawnych odpowiedzi. Osoby, które nie zdały testu przy pierwszym podejściu, mogły przystąpić w lipcu do sesji poprawkowej.

Do testów przystąpiło w sumie 550 osób. 316 z nich zaliczyło sprawdzian i stało się absolwentami IV edycji Samorządowej Akademii Finansów, co potwierdzone będzie certyfikatem ukończenia szkolenia sygnowanym przez PAP i NBP.

W ramach projektu powstały też dwie części "Poradnika Samorządowego", każda w całości poświęcona finansom samorządowym. W formie haseł encyklopedycznych prezentowane były w nich treści omawiane podczas wykładów SAF. Ich papierowe wydania zostaną przesłane do absolwentów SAF.

W trakcie IV edycji SAF w Serwisie Samorządowym PAP publikowane były również artykuły i wywiady popularyzujące wiedzę o finansach samorządowych.

Zdecydowana większość (98,3 proc.) uczestników, którzy wzięli udział w ankiecie podsumowującej projekt, pozytywnie ocenia jego czwartą już edycję. Aż 91 proc. z nich uznało, że projekt realizowany przez Serwis Samorządowy PAP i NBP poszerzył ich wiedzę na temat źródeł i sposobów pozyskiwania środków unijnych na inwestycje. Zdaniem niemal wszystkich ankietowanych wykłady były interesujące. Według 96 proc. badanych odnosiły się do aktualnych problemów samorządów i zawierały przydatne informacje i rady.

Samorządowa Akademia Finansów to projekt skierowany do samorządowców, którzy chcą podnosić swoją wiedzę na temat zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego. IV edycja projektu realizowana była od grudnia 2015 roku do lipca 2016 roku przez PAP we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej