Gołdap – pruskie miasto pogranicza

Miasto położone tuż przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Kiedyś jedno z prężnie działających miast Prus Wschodnich, dzisiaj ośrodek uzdrowiskowy i narciarski z najczystszym powietrzem w naszym kraju. Na spacer po historycznych zabytkach Gołdapi słuchaczy Polskiego Radia 24 zabrała Marianna Ratasiewicz, kustosz Muzeum Ziemi Gołdapskiej.

2016-08-07, 21:09

Gołdap – pruskie miasto pogranicza
Park w centrum Gołdapi . Foto: wikipedia.com

Posłuchaj

07.08.16 Marianna Ratasiewicz: „Piękna Góra stanowi prawdziwy skarb Gołdapi (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Początki miasta Gołdap datuje się na drugą połowę XVI wieku. W 1565 roku książę Albrecht Hohenzoller postanowił w pobliżu granicy z Litwą założyć miasto, celem wzmocnienia tej części Prus Wschodnich. Na nową osadę wybrano miejsce leżące nad rzeką Gołdapie. Była to wieś Szyłajty, której w 1570 roku nadano prawa miejskie i od przepływającej rzeki nazwano Gołdapią.

– Ziemie te zamieszkiwały plemiona Jaćwingów, których w XIII wieku przetrzebili Krzyżacy. Przez kolejnych 200 lat tereny porastała dzika puszcza. Dopiero w połowie XVI wieku rozpoczął się intensywny ruch osadniczy – wyjaśniła Marianna Ratasiewicz.

Dawny rynek Gołdapi jest miejscem, od którego wycieczkę po mieście proponuje Marianna Ratasiewicz. Położony był w dzisiejszym centrum miejscowości. Stanowił drugi co do wielkości rynek w dawnych Prusach Wschodnich. 

– Dzisiaj na terenie dawnego rynku znajduje się m.in. piękny park z podświetlanymi fontannami. Najważniejszym punktem jest Plac Zwycięstwa. Dawniej znajdował się tu magistrat, kościół z czerwonej cegły z wysoką wieżą oraz kramy. Z zabytkowej zabudowy pozostały trzy budynki – dodała.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db/pj

____________________

Data emisji: 07.08.2016

Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej