Polski rynek pracy nie jest przygotowany na zatrudnianie seniorów

̶ Największą grupę bezrobotnych w Polsce stanowią osoby do 30. roku życia oraz osoby z grupy 50 plus - mówi Andrzej Kubisiak z Work Services.

2016-08-08, 19:46

Polski rynek pracy nie jest przygotowany na zatrudnianie seniorów
Jak wynika z danych dotyczących bezrobocia, to jedyną grupą, w której jest wyższe bezrobocie niż w roku ubiegłym, jest grupa pracowników 60 plus. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego polski rynek pracy nie jest nadal przygotowany na zmiany demograficzne, oznaczające coraz mniejszą liczbę młodych pracowników i koniecznością zastąpienia ich seniorami, wyjasnia Andrzej Kubisiak z Work Services./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Tymczasem sytuacja na rynku pracy z miesiąca na miesiąc jest coraz lepsza. Jak szacuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej, stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 8,6 procent. To najlepszy wynik od 25 lat.

Na rynku pracy coraz mniej młodych, coraz więcej seniorów

Jak podkreśla Andrzej Kubisiak, polskie społeczeństwo się starzeje, seniorów będziemy mieli na rynku pracy coraz więcej i ten musi się przemodelować tak, aby zatrudniać nie tylko pracowników 50 plus, ale i 60 plus.

Pracownik 60 plus nadal niechętnie zatrudniany

̶  Jak wynika z danych dotyczących bezrobocia, to jedyną grupą, w której jest wyższe bezrobocie niż w roku ubiegłym, jest grupa pracowników 60 plus. I to pokazuje, że polski rynek pracy nie jest jeszcze przystosowany, nie ma odpowiednich zachęt do zatrudniania seniorów – mówi ekspert.

Rynek pracy musi zaakceptować seniora

̶  A to jest ważne, jak podkreśla, aby przygotować polski rynek pracy na zmianę demograficzną, która nas czeka, gdyż wszystkie prognozy pokazują, że w kolejnych latach będzie się kurczył rynek pracy, będzie na nim coraz mniej młodych ludzi – mówi ekspert.

REKLAMA

Państwo powinno wspierać pracę seniorów

̶  Dlatego państwo powinno wspierać najstarsze osoby na rynku pracy - dodaje Kubisiak.

Jak dodaje, jedną z ważniejszych kwestii powinno być nieograniczanie możliwości pobierania emerytury przy dorabianiu do niej.

Praca nie powinna ograniczać prawa do emerytury

̶  Jeśli te ograniczenie będzie, to z rynku zniknie kilka milionów pracowników – mówi ekspert.

̶  Kolejną sprawą jest konieczność czerpania z doświadczeń tych osób – mówi Kubisiak

REKLAMA

Jak dodaje, z badań wynika, że pracodawcy bardzo sobie cenią pracę seniorów, ich obowiązkowość i doświadczenie, które powinni przekazywać młodszym.

̶  Jeśli spojrzymy na model brytyjski, to tam są bardzo popularne relacje mistrz-uczeń, gdzie seniorzy przekazują swoje doświadczenie młodym pracownikom, daje przykład Kubisiak.

Pracujący senior z dłuższym urlopem i krótszym tygodniem pracy

̶  Dobrym rozwiązaniem byłoby skrócenie czasu pracy seniorów, wydłużenie ich urlopów, to sprawiłoby, że osoby starsze mogłyby podołać swoim obowiązkom dzięki regeneracji i wypoczynkowi, a pracodawcy korzystaliby pełniej z ich umiejętności – mówi ekspert.

Liczba bezrobotnych w końcu lipca wyniosła ponad 1 milion 300 tysięcy osób. 26 procent ogółu zarejestrowanych bezrobotnych stanowią osoby do 30 roku życia oraz osoby z grupy 50 plus, które stanowią 28 procent ogółu bezrobotnych.

REKLAMA

Dominik Olędzki, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej