Polscy naukowcy oczyszczą świat z niewybuchów?
Cały świat boryka się z problemem pozostałości po różnych wojnach i konfliktach zbrojnych w postaci min i niewybuchów. Nowe technologie oczyszczania terenów z materiałów wybuchowych opatentowali polscy naukowcy. O nich mówił w Polskim Radiu 24 prof. Adam Januszko (Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu).
2016-08-09, 15:06
Posłuchaj
Co roku dochodzi do ponad 1,5 tys. wypadków spowodowanych wybuchem min. Rozbrajanie ich i usuwanie jest ciągle bardzo niebezpieczne dla saperów i służb przy tym pracujących. Polscy naukowcy opracowali zestaw narzędzi pozwalający na bezpieczne i szybkie ich unieszkodliwianie.
– Staramy się opracować technologie, które będą chroniły życie ludzkie. A wieloletnie doświadczenia, które posiadamy w Instytucie, staramy się wykorzystać do szerszego zastosowania – nie tylko militarnego – powiedział prof. Adam Januszko. – Mówiąc o rozminowaniu ziem po konfliktach i wojnach, trzeba podzielić działania na dwa etapy. W pierwszym etapie trzeba znaleźć niebezpieczne materiały pozostawione przez żołnierzy. Drugim krokiem jest ich neutralizacja – tłumaczył profesor.
Prace prowadzono w ramach międzynarodowego projektu TIRAMISU, sfinansowanego przez Komisję Europejską. Opracowane przez Polaków neutralizatory będą używane np. w czasie akcji humanitarnych prowadzonych przez ONZ. Polscy badacze zgłosili już sześć patentów.
– Nasze narzędzia mają radzić sobie z mniejszymi materiałami wybuchowymi pozostawionymi w ziemi. Opracowaliśmy m.in. wybuchową i termiczną metodę neutralizacji min oraz jedną metodę zdalną – powiedział gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Z prof. Adamem Januszko rozmawiał Grzegorz Frątczak.
Polskie Radio 24/dds/pj
___________________
REKLAMA
Data emisji: 09.08.2016
Godzina emisji: 14.15
REKLAMA