Włochy: władze Corleone rozwiązane za powiązania z mafią
Władze miejscowości Corleone, koło Palermo na Sycylii, gdzie urodzili się najważniejsi szefowie Cosa Nostra, zostały rozwiązane z powodu powiązań z mafią. Decyzję w tej sprawie podjął włoski rząd na wniosek szefa MSW Angelino Alfano.
2016-08-11, 10:55
Włoska prasa przypomina w czwartek, że Corleone, cieszące się ponurą sławą na całym świecie jako rodzinne miasteczko bossów sycylijskiej mafii Bernardo Provenzano i Toto Riiny oraz jej kolebka znalazło się w ostatnim czasie w centrum polemik. Jedną z najgłośniejszych dyskusji w całym kraju wywołała procesja religijna, która zatrzymała się przed domem, w którym mieszka żona Riiny, odbywającego karę dożywocia. Wyszła ona na balkon, by pozdrowić uczestników procesji.
Powiązany Artykuł
Włoska mafia
W sprawie gestu uznanego za wyraz hołdu dla byłego bossa bossów cosa nostra i jego rodziny karabinierzy wszczęli śledztwo. To dochodzenie wykazało rodzinne powiązania między żoną bossa a członkiem religijnego bractwa, organizatora ceremonii religijnej.
Nie to jednak było powodem rozwiązania zarządu gminy, ale ujawnione w innym dochodzeniu powiązania między mafiosami a firmami, realizującymi przetargi na roboty publiczne. Jeden z pracowników urzędu miejskiego został aresztowany.
Nigdy wcześniej w historii nie rozwiązano władz tej miejscowości, która - jak się zauważa - od lat walczy o poprawę swego wizerunku i chce uwolnić się od stereotypowych skojarzeń z mafią.
(Film -Proces 147 członków mafii we Włoszech. Wśród oskarżonych były piłkarz Juventusu Vincenzo Iaquinta. Źródło: RUPTLY/TVN/X-NEWS)
Miejscowy działacz związkowy Dino Paternostro komentując obecną decyzję Rady Ministrów oświadczył, że „stało się coś nieuchronnego”. - To bolesny moment dla tylu uczciwych obywateli Corleone - dodał.
Przypomina się, że zmarły przed kilkoma tygodniami, skazany na kilkukrotne dożywocie szef szefów sycylijskiej mafii Bernardo Provenzano, który był poszukiwany na całym świecie przez ponad 40 lat, został w 2006 roku aresztowany w swej kryjówce w gospodarstwie rolnym w Corleone.
Także na wniosek szefa MSW rozwiązano z powodu powiązań z mafią zarząd miejscowości Tropea w Kalabrii.
W ciągu ostatnich 25 lat za związki z mafią rozwiązano władze około 260 miast i miasteczek w całym kraju.
REKLAMA
PAP/dcz
REKLAMA