„Wielka ucieczka. Zdrowie, bogactwo i źródła nierówności”, czyli dlaczego pomaganie biednym krajom może im zaszkodzić?
Pod koniec sierpnia w sprzedaży pojawi się polskie tłumaczenie książki prof. Angusa Deatona - noblisty w dziedzinie ekonomii z 2015 roku.
2016-08-11, 20:14
Posłuchaj
O książce „Wielka ucieczka. Zdrowie, bogactwo i źródła nierówności” napisanej przez noblistę prof. Angusa Deatona, mówi Dorota Siudowska-Mieszkowska, Wydawca Redakcji Nauk Ekonomicznych Wydawnictwa Naukowego PWN./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodaj do playlisty
„Wielka ucieczka. Zdrowie, bogactwo i źródła nierówności” została wydana na rynku amerykańskim w 2013 roku i przyczyniła się do otrzymania przez profesora nagrody Nobla.
̶ Tytuł książki nawiązuje do filmu Wielka Ucieczka – tłumaczy Dorota Siudowska-Mieszkowska, Wydawca Redakcji Nauk Ekonomicznych Wydawnictwa Naukowego PWN.
– Jest to opowieść o ucieczce jeńców z obozu w czasie II wojny światowej. Autor opisuje, jak jednym ta ucieczka się udała, innym nie, niektórzy z niej zrezygnowali. I porównuje to, co dzieje się na świecie właśnie do tego filmu. Wg niego, tak naprawdę cały czas na świecie trwa jedna wielka ucieczka przed nędzą, śmiercią.
Autor porusza w książce problem bogactwa, biedy i nierówności społecznych.
REKLAMA
– Z jednej strony mamy ogromny postęp, ludzie żyją dłużej, są zdrowsi, mniej jest ludzi, którzy żyją w skrajnej nędzy. Ale z drugiej strony, są coraz większe nierówności, zwłaszcza w zakresie zdrowia. Średnia długość życia w ciągu ostatniego wieku wzrosła o 30 lat, a jednocześnie każdego roku na świecie umiera 2 mln dzieci – podkreśla przedstawicielka wydawnictwa.
Badania prof. Deatona przyczyniają się do nowego spojrzenia na kwestie nierówności, ubóstwa i dobrobytu.
̶ Zdaniem profesora Deatona, pomoc niesiona ubogim krajom powstrzymuje ich dążenie do dobrobytu – mówi Siudowska-Mieszkowska.
– Brakuje badań, w jaki sposób pomoc wpływa na wzrost gospodarczy w danym kraju.
REKLAMA
Zdaniem profesora, nie powinniśmy się upierać przy pomocy. Gdyby tej pomocy było mniej, biedne kraje miałyby większą motywacje i większe możliwości, żeby się rozwinąć.
Karolina Mózgowiec
REKLAMA