Ropa z Iranu już w Polsce. Supertankowce wpłynęły do Naftoportu

Tankowce "Atlantas" i "Calida", transportujące w sumie 2 mln baryłek (blisko 300 tys. ton) irańskiej ropy naftowej dla Grupy Lotos, zawinęły w poniedziałek rano do gdańskiego Naftoportu. Trwa przepompowywanie surowca. Operacja potrwa około 30 godzin.

2016-08-15, 14:59

Ropa z Iranu już w Polsce. Supertankowce wpłynęły do Naftoportu
. Foto: Pplecke/Wikimedia Commons

Posłuchaj

To nie jest prawdopodobnie ostatnia dostawa z Iranu, jeśli surowiec spełni nasze oczekiwania, powiedział w radiowej Jedynce Wiceprezes Lotosu Marcin Jastrzębski./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Z Naftoportu ropa z obu tankowców zostanie przetransportowana rurociągami do zbiorników Lotosu i PERN. Potem nastąpi jej przerób w gdańskiej rafinerii.

Jest to pierwszy od wielu lat transport irańskiej ropy do Gdańska.

Rzecznik prasowy Grupy Lotos Marcin Zachowicz powiedział w poniedziałek rano, że surowiec z Iranu będzie przerabiany solo (w zwykłych warunkach miesza się różne gatunki ropy), po to by zebrać szczegółowe dane, które posłużą dalszej analizie technologicznej i ekonomicznej.

Spółka podkreśla, że jest to dostawa testowa. - Co będzie dalej, to zależy od jakości surowca, od wyników jego przerobu, od efektu ekonomicznego - wyjaśnił Zachowicz.

Supertankowiec "Atlantas" wpłynął do Naftoportu na mocy porozumienia pomiędzy Grupą Lotos S.A. oraz National Iranian Oil Company (NIOC). To efekt prac ukierunkowanych na zwiększenie poziomu dywersyfikacji źródeł pozyskania surowców strategicznych oraz wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w sektorze energii.

Lotos przygotowany technicznie do ropy z Iranu

"Lotos jest zainteresowany każdą uzasadnioną współpracą w zakresie dostaw ropy naftowej do rafinerii w Gdańsku. W oparciu o różne kierunki dostaw oraz inwestycje we własne złoża wzmacniamy bezpieczeństwo Polski w sektorze energii" – powiedział prezes Grupy Lotos Robert Pietryszyn, cytowany w komunikacie.

Spółka wyjaśnia, że rafineria w Gdańsku była projektowana pod przerób gatunków ropy pochodzących z Bliskiego Wschodu. W latach 80-tych i 90-tych rafineria przerobiła w sumie ok. 75 mln baryłek (ponad 10 mln ton) ropy irańskiej.

REKLAMA

"Jesteśmy technologicznie przygotowani do przerobu praktycznie każdego gatunku ropy naftowej, w tym z Iranu, Arabii Saudyjskiej, Iraku, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Kuwejtu. W naszej bazie znajduje się prawie 200 gatunków ropy naftowej i ta liczba sukcesywnie wzrasta. Docelowo chcemy wybrać kilka aby stworzyć z nich stały mix dający nam największe korzyści. Dodatkowo, położenie w bliskim sąsiedztwie Naftoportu, stwarza Grupie Lotos idealne warunki do odbioru morskich ładunków surowca i stanowi istotną przewagą konkurencyjną spółki" – dodał prezes.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W 2015 r. Grupa Lotos odnotowała 22,7 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP/ISBnews


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej