Poprawę na rynku pracy zahamuje słabszy wzrost gospodarczy?

Sytuacja na rynku pracy będzie się nadal poprawiać, jeśli gospodarka przyspieszy i ruszą inwestycje, uważają goście „Pulsu gospodarki” w Polskim Radiu 24.

2016-08-17, 12:44

Poprawę na rynku pracy zahamuje słabszy wzrost gospodarczy?
Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker, Witold Michałek, ekspert ds. gospodarki w BCC i Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku. Foto: PR24

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Witold Michałek, ekspert ds. gospodarki w BCC; Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku; Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W środę Główny Urząd Statystyczny poda informację o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w lipcu.

Dane nie powinny nas zaskoczyć, sytuacja na rynku pracy jest dobra, uważa Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku.

- Tempo wzrostu wynagrodzeń pewnie spadnie, z powyżej 5 proc. rok do roku, co było bardzo wysokim odczytem po czerwcu, do okolic 4,6 – 4,7 proc., ze względu na niekorzystny układ dni roboczych w lipcu. Jak na razie, patrząc w perspektywie najbliższych miesięcy, tutaj nie widać większych powodów do niepokoju. Mamy już wypracowaną decyzję dotyczącą podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku. Na razie więc wynagrodzenia powinny prezentować się bardzo dobrze. Dodatkową presję nakłada program „Rodzina 500+”, który w naturalny sposób wypiera część osób mniej zarabiających z rynku pracy, co jest jednym z jego najgorszych skutków. W najbliższych miesiącach nie mamy wielu zagrożeń. One mogą pojawić się w momencie, kiedy tempo wzrostu gospodarczego spadłoby chociażby w Niemczech i mielibyśmy problemy naszych eksporterów. Również pewnym kłopotem może być umocnienie złotego, które widzieliśmy na przestrzeni ostatnich tygodni, dość wyraźne. Odrobienie tych strat z poprzednich miesięcy, tej sytuacji też będzie trzeba się przyglądać w nadchodzących kwartałach - mówi Kamil Maliszewski. 


Posłuchaj

Kamil Maliszewski: tempo wzrostu wynagrodzeń pewnie spadnie 1:17
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Jednak zdaniem Bogdana Grzybowskiego, dyrektora Wydziału Polityki Społecznej OPZZ, nadal spory odsetek Polaków nie ma pracy i o tym też trzeba pamiętać.

- To jest pocieszające, że w czerwcu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 140 tys. miejsc pracy, ale nie możemy zapominać, że wspomagane jest to sezonowością. W czerwcu było 1, 4 mln zarejestrowanych bezrobotnych. My, jako związki zawodowe, nie patrzymy się jednak tylko na liczbę zarejestrowanych bezrobotnych, ale także na tych niezarejestrowanych, a więc wykreślonych z rejestrów urzędów pracy. Może to być wynikiem zmiany prawa. A tych niezarejestrowanych bezrobotnych jest ok. 0,5 mln wśród nieaktywnych zawodowo, a więc mamy 1,9 mln bezrobotnych w Polsce - mówi Bogdan Grzybowski.


Posłuchaj

Bogdan Grzybowski: mamy 1,9 mln bezrobotnych w Polsce 0:44
+
Dodaj do playlisty

 

Jednak sytuacja pracowników w Polsce się poprawia i ta poprawa, jak mówi Witold Michałek, ekspert ds. gospodarki w BCC, będzie trwała tak długo jak będzie utrzymywał się wzrost gospodarczy w Polsce.

REKLAMA

- Poprawa na rynku pracy, patrząc ze strony pracowników, będzie trwała tak długo, jak będzie utrzymywał się wzrost gospodarczy. A o tym decydują zupełnie inne czynniki, nie nasz rozwój wewnętrzny. Co do tego mamy pierwsze sygnały. Nawet Ministerstwo Rozwoju skorygowało prognozę inwestycyjną na przyszły rok, z prawie 5 proc. na 1,5 proc., czyli to tempo wzrostu inwestycji gwałtownie maleje już teraz i prawdopodobnie zmaleje jeszcze w przyszłości, co niewątpliwie będzie miało też negatywne odzwierciedlenie na rynku pracy - mówi Witold Michałek.


Posłuchaj

Witold Michałek: poprawa na rynku pracy, będzie trwała tak długo, jak będzie utrzymywał się wzrost gospodarczy 0:34
+
Dodaj do playlisty

 

Liczba inwestycji spada przede wszystkim z powodu opóźnień w realizacji nowej unijnej perspektywy budżetowej, ale nie tylko, dodaje Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

- Poza tymi opóźnieniami, które wynikają z różnych przyczyn, w wykorzystywaniu środków w nowej perspektywy unijnej, i niepewnością co do inwestycji prywatnych, to też ciągle firmy, przedsiębiorcy narzekają na procedury, nie tylko przetargowe, ale generalnie związane z przygotowaniem inwestycji. Te przepisy należałoby maksymalnie uprościć i przynajmniej w ten sposób zwiększyć te inwestycje - mówi Roman Przasnyski.

REKLAMA


Posłuchaj

Roman Przasnyski: przepisy należałoby maksymalnie uprościć i przynajmniej w ten sposób zwiększyć inwestycje 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

3,5 procent - w takim tempie, zdaniem analityków Ministerstwa Rozwoju, będzie rozwijać się polska gospodarka w tym roku. Wcześniejsze szacunki mówiły o 3,8 procent wzrostu PKB.

W czerwcu zatrudnienie wzrosło w ujęciu rocznym o 3,1 proc., a przeciętne wynagrodzenie 5,3 proc.

Justyna Golonko, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej