Wielka Brytania zbuduje największą morską farmę wiatrową na świecie

Wart sześć miliardów funtów projekt zbudowania największej na świecie morskiej elektrowni wiatrowej Hornsea 2 otrzymał zielone światło od brytyjskiego ministerstwa ds. biznesu - poinformował w środę dziennik "The Times".

2016-08-17, 14:23

Wielka Brytania zbuduje największą morską farmę wiatrową na świecie
Zdj. ilustracyjne . Foto: Wikimedia Commons, Photo by Kim Hansen. Postprocessing (crop, rotation, color adjustment, dust spot removal and noise reduction) by Richard Bartz and Kim Hansen.

Minister Greg Clark wyraził zgodę na realizację inwestycji pomimo sygnalizowanych przez aktywistów zagrożeń związanych z ochroną przelatujących ptaków (m.in. morusów) oraz żyjących w pobliżu ssaków morskich, podkreślając, że "przygotowano właściwe rozwiązania, które ograniczą negatywne konsekwencje". Jak dodał, "przemysł wiatrowy stanowi fundamentalną część naszych planów pozyskania czystej, bezpiecznej i opłacalnej energii elektrycznej".

Farma ma składać się z 300 turbin

Farma wiatrowa ma składać się z ponad 300 turbin o wysokości co najmniej 190 metrów - więcej niż słynny budynek "Gherkin" w londyńskim City - rozmieszczonych na przestrzeni niespełna 800 kilometrów kwadratowych w pobliżu miasta Grimsby na zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

Wydajność farmy: 1,6 gigawata

Po pełnym uruchomieniu - szacowanym na rok 2022 lub 2023 - farma będzie produkować około 1,6 gigawata energii elektrycznej - wystarczająco dużo, aby zasilać blisko dwa miliony gospodarstw domowych i porównywalnie do tego, ile ma generować planowana elektrownia atomowa Hinkley C. Według rządowych szacunków, w 2020 roku energia wiatrowa będzie stanowić 10 proc. miksu energetycznego Wielkiej Brytanii.

W ramach żartobliwego nawiązania do trwających Igrzysk Olimpijskich w Rio, ministerstwo ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej policzyło, że taki zasób energii wystarczyłby do 150-krotnego powtórzenia ceremonii otwarcia i zamknięcia londyńskich igrzysk sprzed czterech lat.

Za realizację projektu będzie odpowiedzialna kontrolowana przez duński rząd firma Dong Energy, która jest również wykonawcą podobnego projektu na 174 turbiny (1,2 GW) w tej samej lokalizacji, która powinna być funkcjonalna w 2020 roku. Docelowo inwestor liczy na zbudowanie do 2025 trzech instalacji obok siebie, produkujących łącznie nawet do 6 gigawatów.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej